Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев ќе оствари работна средба во Париз со претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Дел од владината делегација се и заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Со посетата се одбележуваат 28 години од воспоставувањето дипломатски односи меѓу двете земји.