ОВР Прилеп безбедносната состојба во Прилеп е стабилна

Претрес во Прилеп, прoнајдено оружје, приведени две лица

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Битола – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Прилеп – Отсек за недозволена трговија, денеска ги лишиле од слобода Е.Е.(34) и С.Д.(29), двајцата од Прилеп.

При претрес во нивните домови извршени со судска наредба, кај Е.Е. бил пронајден и одземен пиштол марка „Ekol Tuna” без муниција, додека кај С.Д. биле пронајдени и одземени пиштол марка „Застава” и 6 куршуми калибар 6,35 мм. Тие биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава по член 396 од Кривичниот законик.

Прочитајте повеќе

Ковачевски – О’Брајан: Северна Македонија е пред клучен момент да ги осигура европските перспективи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД …