Прилеп: Еден починат и петмина новозаболени од коронавирус

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, четврток 27 август:      

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 5 нови случаи на коронавирус, а едно лице оздравело од заразната болест;
  • Бројот на активни случаи изнесува 92, од кои 71 се наоѓаат на домашно, а 21 на болничко лекување;
  • Од последици на заразната болест, почина едно лице на возраст од 65 години;
  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 435.

Прочитајте повеќе

(ВИДЕО) Ковачевски: Добро е што опозицијата не е против уставни измени, нам ни треба обединета Влада за европска интеграција, не за изолација

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба со претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан …