Продолжува судењето за „Титаник“, Груевски и Јанкулоска повторно на обвинителна клупа

Продолжува судењето за „Титаник“, Груевски и Јанкулоска повторно на обвинителна клупа

Во четврток, по еден месец пауза, продолжува рочиштето за случајот „Титаник“, а на обвинителна клупа се враќаат Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко и други 12 лица.

Според обвинението од СЈО, тие се товарат за злосторничко здружување, поткуп при избори, уништување на изборен материјал, но и злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања во 2012 година.

Претходното рочиште беше одложено поради бременоста на ексминистерката Гордана Јанкулоска, па рочиштето беше презакажано.

За време на судската ферија од 15 јули до 15 август во Кривичниот суд немаше закажано рочишта за случаите на СЈО.

Освен в четврток, рочиште за „Титаник“ е закажано и за в петок, а во последната недела од август ќе има рочишта за „Тврдина-Таргет“ и за „ТНТ“.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

Богородица пожар

Затворен граничниот премин Богородица поради пожар, се преземаат мерки за гасење на пожарот

Се преземаат интензивни мерки за гасење на пожарот. Апел до сите граѓани да не се …