Разрешени секретарите, потпретседателите и комплетниот Извршен одбор на СДСМ

Разрешени секретарите, потпретседателите и комплетниот Извршен одбор на СДСМ

После синоќешната седница на ЦО, претседателот на СДСМ Зоран Заев даде изјава за медиумите во која, меѓу другото им се заблагодари за досегашната работа на сите партиски функционери кои синоќа беа разрешени:

„Благодарност до тројцата секретари на СДСМ, Генералниот секретар Кирацовски, секретарот за организациони работи Миле Зечевиќ и секретарот за меѓународна соработка Дане Талевски. Сакам да им се заблагодарам на сите шест потпретседатели на СДСМ кои што денеска исто така ја завршија својата функција потпретседател на СДСМ, на Оливер Спасовски, на Фросина Ременски, на Дамјан Манчевски, на Петре Шилегов, на Мухамед Зекири, на Благојче Бочварски. Сакам да се заблагодарам на Извршниот одбор на СДСМ кој што исто така денеска престана да ја извршува својата функција, највисок извршен орган на СДСМ“, рече Заев.

Претседателот на СДСМ потоа одговараше и на новинарски прашања:

Прочитајте повеќе

Платата на премиерот е 140.450 денари, а на министрите по 115.540 денари

Платата на премиерот е 140.450 денари, а на министрите по 115.540 денари

Владата јавно ги објави платите на претседателот на Владата, како и на министрите. Според објавените податоци, највисока …