Риши Сунак, фаворит за иден британски премиер по повлекувањето на Џонсон

Отворен е патот за Риши Сунак да стане иден премиер на Велика Британија, откако неговиот ривал Борис Џонсон се откажа од трката, признавајќи дека повеќе не може да ја обедини нивната партија по еден од најтурбулентните периоди во британската политичка историја.

Сунак, 42-годишен поранешен министер за финансии, би можел да биде именуван за лидер уште во понеделник на местото на Лиз Трус, со што ќе стане трет британски премиер за помалку од два месеци. Во Велика Британија премиер станува лидерот на владејачката партија.

Мултимилионерскиот поранешен шеф на хеџ фондот ќе се соочи со еден од неговите најзастрашувачки предизвици, со задача да ја обнови фискалната репутација на Британија преку длабоки кратења на трошоците додека таа се лизга во рецесија, влечена од зголемените стапки на енергија, храна и хипотеки.

Тој, исто така, ќе претседава со партијата која во последниве месеци влегува од една криза во друга, длабоко поделена по идеолошки линии и во земја која се повеќе е бесна на однесувањето на нејзините политичари.

„Обединетото Кралство е одлична земја, но ние се соочуваме со длабока економска криза“, рече Сунак во изјавата со која ја објави својата кандидатура во неделата.

Тој прво мора да го победи конечниот кандидат во натпреварот, Пени Мордоунт, која се бори да обезбеди поддршка од 100 пратеници за да излезе на гласачкото ливче во понеделник. Мордоунт, кој е лидер на Долниот дом, досега добил поддршка од околу 25 политичари. Повеќе од 150 го поддржаа Сунак.

Ако не го помине прагот, Сунак би станал премиер. Ако пак таа влезе на гласачкото ливче, партиските членови ќе изберат победник во петок.

Риши Сунак првпат го привлече националното внимание кога, на 39-годишна возраст, стана канцелар на финансии во времето на Џонсон, токму кога пандемијата Ковид -19 ја погоди Британија, развивајќи шема за отсуство за поддршка на милиони луѓе преку повеќекратни карантини.

Доколку биде избран, поранешниот аналитичар на Голдман Сакс ќе биде првиот премиер на Обединетото Кралство со индиско потекло.

Неговото семејство мигрирало во Британија во 1960-тите, период кога многу луѓе од поранешните британски колонии пристигнале да помогнат во обновата на земјата по Втората светска војна.

По дипломирањето на Универзитетот во Оксфорд, тој подоцна отиде на Универзитетот Стенфорд каде ја запозна својата сопруга Акшата Мурти, чиј татко е индискиот милијардер Н.Р. Нарајана Мурти, основач на аутсорсинг гигантот Infosys Ltd. Работел и во Голдман Сакс како аналитичар.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

загинати и повредени во железничка несреќа во Индија

Најмалку 238 загинати и 650 повредени во страотна железничка несреќа во Индија

Најмалку 238 луѓе ги загубиле животите, а 650 се повредени во страотна железничка несреќа во …