Ристо Пенов е изборот на ЛДП за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница го прифати предлогот Ристо Пенов да биде наследник на Горан Милевски на местото министер за локална самоуправа, откако тој даде оставка од ова место и најави повлекување од лидерското место во партијата.

„Централниот одбор се заблагодари на досегашниот ангажман на Милевски, на успешното менаџирање со Министерството и на придонесот за регионалниот развој на државата“, соопштија од партијата.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски на 20 септември поднесе оставка до Владата, како што наведе, од лични причини. Неговата оставка во јавноста се поврзува со неговиот став за Францускиот предлог, различен од оној што го имаше владејачката коалиција, чиј член е и неговата Либерално-демократска партија (ЛДП).

Милевски беше против Францускиот предлог со кој дел од бугарските барања влегоа во преговарачката рамка со ЕУ како услов за повлекување на бугарското вето за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ.

Сепак, двајцата пратеници од неговата партија во Парламентот, гласаа „за“ предлогот.

Пеново во јавноста пак е познат како поранешен градоначалник на Скопје во два мандари, во 1996 и 2000 година. По завршувањето на градоначалничката функција, Пенов беше пратеник во Собранието, исто така со два мандати.

Прочитајте повеќе

Судски совет

Весна Дамева е новата претседателка на Судскиот совет

За нова претседателка на Судскиот совет е избрана Весна Дамева со 10 гласа „за“ и …