САД, ЕУ и Британија ќе исфрлаат руски банки од СВИФТ системот

Висок функционер на американската администрација предупреди дека мерките, меѓу најстрогите досега најавени против Русија поради нејзината агресија врз Украина, ќе ја пробијат руската финансиска одбрана изградена во последните осум години и ќе ја испратат руската рубља во „слободен пад“

Група западни земји, предводени од Соединетите Американски Држави, Европската Унија и Обединетото Кралство, се согласија да го блокираат пристапот до „избраните“ руски банки до финансискиот систем SWIFT и да воведат „рестриктивни“ мерки против централната банка на Русија за да го казнат Кремљ. за инвазијата на Украина.

Висок функционер на американската администрација предупреди дека мерките, меѓу најстрогите досега најавени против Русија поради нејзината агресија врз Украина, ќе ја пробијат руската финансиска одбрана изградена во последните осум години и ќе ја испратат руската рубља во „слободен пад“.

Санкциите беа заеднички објавени од САД и ЕУ доцна на 26 февруари, а доаѓаат откако рускиот напад врз Украина трае веќе четири дена. Инвазијата врз Украина почна на 24 февруари, а до сега украинските власти пријавија над 100 жртви и над илјада повредени. Голем број држави и меѓународни инситуции го осудија нападот врз Украина, а во голем број држави се одржуваат анти-воени протести.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече дека санкциите ќе „обезбедат овие [руски] банки да бидат исклучени од меѓународниот финансиски систем и да им наштетат на нивната способност да прават бизнис на глобално ниво“.

Не се прецизира кои банки ќе бидат санкционирани

Во заедничкото соопштение со кое се објавуваат мерките, група земји, вклучително Франција, Германија, Италија и Канада, не кажаа кои Руси ќе бидат предмет на забраната, но Фон дер Лајен рече дека може да се додадат повеќе банки.

„Ние сме посветени да осигураме дека голем број руски банки ќе бидат отстранети од SWIFT“, вели фон дер Лајен во соопштението.

Фон дер Лајен рече и дека мерките против руската централна банка ќе ги парализираат нејзините средства и ќе ја спречат Централната банка да ги ликвидира нејзините средства.

Што е SWIFT?

Групата ќе остави некои руски банки поврзани со SWIFT да плаќаат за извозот на руска нафта и гас. Русија е најголемиот снабдувач на енергија во Европа.

SWIFT е прекуграничен систем за плаќање што се користи во повеќе од 200 земји. Руските банки би можеле да се обидат да користат други мрежи и системи за плаќање, вклучително и апликации за пораки или е-пошта, преку земји кои не се вклучени во санкциите, но тоа би било многу помалку сигурно и неефикасно. Ова исто така би довело до високи трансакциски трошоци.

„Слободен пад“ на рубљата?

Висок американски функционер рече дека овој потег ќе ја спречи руската централна банка да ги продаде своите златни и девизни резерви од 630 милијарди долари на западните земји и веројатно ќе ја доведе рубљата до „слободен пад“. Влијанието ќе се почувствува веднаш, рече функционерот.

Руската централна банка, наводно, продала пет милијарди долари девизни резерви на 24 февруари за да ја заштити рубљата, која нагло падна на рекордно ниско ниво по веста за инвазијата. Украина го повика Западот да ја исклучи Русија од SWIFT и да воведе други санкции за да изврши притисок врз Кремљ да ги запре нападите.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Поарно директор на државна фирма отколку премиер

Директори на некои државни претпријатија, па макар и загубари, имаат дури и двојно повисока плата …