Шефот УНХЦР- Илјадници тела пронајдени во Киев по повлекувањето на руските сили

Шефот УНХЦР- Илјадници тела пронајдени во Киев по повлекувањето на руските сили

Шефот на Советот за човекови права на ОН (УНХРЦ) изјави дека илјадници тела се пронајдени во регионот на Киев по повлекувањето на руските сили, што може да биде доказ за воени злосторства.

Високиот комесар на ОН за човекови права, Мишел Башелет, во видео обраќање пред Советот за права со седиште во Женева изјави дека властите работат на проверка на прекршувањата додека руската војна против Украина, која Москва ја започна во февруари, се интензивира.

„Размерите на незаконски убиства, вклучително и индикации за кратки егзекуции во областите северно од Киев, се шокантни“, рече Бачелет.

На советот се расправаше и за прашањето дали ќе започне официјална истрага за тоа што се случило кога руските сили се преселиле во регионот на Киев додека пробивале во главниот град, пред повлекувањето во април кога наидоа на жесток украински отпор.

Специјален состанок на Советот за човекови права на ОН посветен на Украина

Во пресрет на повлекувањето на руските трупи од областите северно од Киев, официјалните лица испитуваат дали цивилите биле убивани или егзекутирани од руските војници, како и се поголем број докази кои укажуваат на можно силување и сексуално насилство. На некои од жртвите им биле врзани рацете зад грб.

Руските власти тврдат дека нивните сили не нападнале цивили во Украина и рекоа дека се изведени „наместени“ докази со цел да се оправдаат новите западни санкции против Москва и да се наруши мировниот процес на преговори.

Прочитајте повеќе

бајден

Бајден со сериозни намери да се откаже од кандидатурата за претседател

Претседателот се спротивстави на тие повици тврдејќи дека освоил милиони гласови во првичните трки во …