Сончево и топло, попладне локални дождови

Во Македонија денеска времето ќе биде сончево и топло, со слаб до умерен, претежно северозападен, ветер. Попладне, главно на североисток и северозапад, ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи.

Дневните температури ќе се движат од 31 до 36  Целзиусови степени. УВ индексот ќе биде 9.

Во Скопје слично време, со температура до 34 Целзиусови степени.

Во текот на викендот времето ќе биде нестабилно, со пороен дожд и грмежи. Локално се можни поинтензивни процеси. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, кој ќе предизвика опаѓање на температурите за неколку степени, особено в недела.

(META)

Прочитајте повеќе

Специјалниот пратеник на Канада за ЕУ и Европа Стефан Дион во Скопје

Специјалниот пратеник на Канада за Европска Унија и Европа Стефан Дион од денеска до 8 …