Специјална летна верзија: Fiat 500 Spiaggina

Првите пет петтини од верзијата Jolly се појавиле во 1958 година, а во чест на овој јубилеј, Garage Italia и Pininfarina направија специјална верзија без шофершајбна, со две места за седење.

Задниот простор може да се комбинира на два начина – првиот е да лежи на него на сонце, а другиот е да се отстрани капакот, а потоа автомобилот да се претвори во туш, со подот на стилизиран како под на јахата.

Клиентите ќе можат да изберат мотори кој вообичаено се инсталираат во Fiat 500.

Ако оваа верзија е премногу авангардна секогаш можете да изберете класичен кабриолет, односно Fiat 500C. И за него е подготвено специјално издание, наречено Spiaggina.

Во чест на годишнината, Фиат ќе направи 1958 копии од овој автомобил, исто така во специјална комбинација на светло сина и бела боја.

Прочитајте повеќе

Michelin Мотоцентар Лукоил

Акција на Мотоцентар и Лукоил: Купи. Добиј. Вози. – со гумите на Michelin

Купи. Добиј. Вози. – со гумите на Michelin Купи летни или целосезонски гуми од Michelin …