Србија е подготвена да даде зелено светло за рудникот за литиум во Рио Тинто

Србија е подготвена да даде зелено светло за рудникот за литиум во Рио Тинто

Српскиот претседател Александар Вучиќ се подготвува да му даде зелено светло на Рио Тинто за развој на најголемиот рудник за литиум во Европа, две години откако Белград се откажа од проектот, објави во неделата Financial Times (FT).

Вучиќ за весникот изјави дека се чини дека „новите гаранции“ од глобалниот рударски гигант и од Европската унија одговориле на загриженоста на Србија дали ќе бидат исполнети потребните еколошки стандарди на локацијата Јадар на западот од земјата.

„Веруваме дека Проектот Јадар има потенцијал да биде средство од светска класа што би можело да дејствува како катализатор за развојот на синџирот на вредност на ЕВ (електрични возила) во Србија“, рече Рио Тинто во изјавата испратена по е-пошта до Ројтерс.

Литиумот, кој се смета за критичен материјал во ЕУ и во САД, се користи во батериите за електрични возила и мобилни уреди.

„Ако исполниме сè, рудникот би можел да биде отворен во 2028 година“, изјави Вучиќ за ФТ, додавајќи дека се очекува рудникот да произведува 58.000 тони литиум годишно, што би било „доволно за 17 отсто од производството на електрични возила во Европа. – приближно 1 „1 милион автомобили“.

Во 2022 година, Белград ги откажа дозволите за проектот Јадар во Рио во вредност од 2,4 милијарди долари по масовните еколошки протести.

Доколку биде завршен, проектот би можел да одговори на 90 отсто од тековните европски потреби за литиум и да помогне компанијата да стане водечки производител на литиум, соопшти Ројтерс.

Во текот на 2021 и 2022 година, српските екологисти собраа 30.000 потписи на петиција со која се бараше парламентот да усвои закон за запирање на истражувањето на литиум во земјата.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

50 години демократија во Грција - позитивен биланс

50 години демократија во Грција – позитивен биланс

На 24 јули 1974 година заврши воената диктатура во Грција. Оттогаш, земјата доживеа подеми и …