Средба Ковачевски-Левитс: Итна евроинтеграција на Северна Македонија, прашањата со Бугарија да се решат надвор од пристапниот процес

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска го прими претседателот на Република Латвија Егилс Левитс којшто е во официјална посета на нашата земја.

Премиерот Ковачевски му посака топло добредојде на претседателот на Латвија Левитс и на средбата истакна дека неговата посета на Северна Македонија е чекор повеќе за натамошно унапредување на нашите билатерални врски меѓу двете земји.

На средбата, на која присуствуваа и заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска и министерката за одбрана Славјанка Петровска, беше нагласено дека од воспоставувањето на дипломатските односи пред 26 години, двете земји негуваат исклучително пријателски и блиски односи со силен фокус на динамизирање на политичкиот дијалог и на трговската размена.

Претседателот на Владата Ковачевски во разговорот со претседателот Левитс потенцираше дека Северна Македонија високо го цени ставот на Латвија дека е од витално значење да се продолжи со процесот на евроинтеграција на Северна Македонија со одржување на Меѓувладина конференција што е можно поскоро и дека прашањата со Бугарија треба да се решат по пат на дијалог и разбирање, надвор од пристапниот процес.

Претседателот на Република Латвија Егилс Левитс на средбата истакна дека членството на Западен Балкан во ЕУ е прашање на гео-политичка одржливост за самата ЕУ во време и во околностите предизвикани со руската инвазија на Украина.

Тема на средбата меѓу претседателот на Владата на Северна Македонија Ковачевски и претседателот на Латвија Левитс беше и војната во Украина за која беше истакнато дека е брутално кршење на меѓународното право и неиспровоцирана воена агресија на Русија врз една суверена држава и дека дипломатијата и дијалогот се неопходни за запирање на воените дејствија.

Прочитајте повеќе

Партиите договорија датум за избори: на 24 април прв круг претседателски, на 8 мај парламентарни и втор круг претседателски избори

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, даде изјава по лидерската средба што се одржа на негова …