Ставре Јада ќе учествува на Зимските олимписки игри во Пекинг

Крушевчанецот Ставре Јада, по втор пат ќе настапи на Зимските олимписки игри, кои годинава ќе се одржат во Пекинг, Кина, од 4 до 20 февруари. Јада ќе настапи на спринтот од 1.4 километри, како и во маратонот од 50 км.

„По втор пат учествувам на едни Олимписки игри, и тоа во мојот спорт нордиско скијање. Претходно бев учесник на Игрите во Јужна Кореја во 2018 година. Годинава од 4 до 20 февруари повторно ќе ги претставувам боите на Македонија, на Олимпијадата која ќе се одржи во Пекинг“, вели Ставре Јада.

Прочитајте повеќе

Три медали за џудистите на ЏК „Сеишин“ на меѓународниот турнир во Никшиќ, Црна Гора

Денеска во Никшиќ, Црна Гора, се одржа меѓународен турнир во џудо „Трофеј Никшиќ – 2022″. …