Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на „Твитер“ напиша дека вратите на Алијансата остануваат отворени за Македонија, но дека сите национални процедури мораат претходно да се завршат.

„Го поздравувам гласот „за“ на референдумот во Македонија, итно ги повикувам сите лидери и партии да се ангажираат конструктивно и одговорно за да ја зграпчат оваа историска прилика“, напиша Столтенберг на твитер.

Извор: МЕТА