Светскиот шампион во Формула 1 Нико Розберг е нов бренд амбасадор на Континентал

Две славни имиња од светот на мобилноста ги здружуваат силите во ново партнерство: Светскиот шампион во Формула 1 за 2016 година и претприемачот за одржливост, Нико Розберг се пријави како нов амбасадор на брендот за меѓународниот производител на гуми „Континентал“. „Нико Розберг и Континентал совршено се вклопуваат“, вели Филип фон Хиршејт, раководител на гуми за замена на деловни единици ЕМЕА. „Нико Розберг постигна огромен успех во мотоспортот, ги персонифицира перформансите за возење на елитно ниво на границата и прикажува повеќестрана посветеност на заштитата на животната средина.

Во меѓувреме, Континентал – како водечки развивач и производител на врвни гуми – е носител на стандард за максимална безбедност и врвни перформанси во сите возни ситуации. Во исто време, ние спроведуваме особено ригорозна стратегија за одржливост. Освен што водевме во развојот на еколошки компатибилни технолошки решенија, ние си поставивме и крајно зацврстувачки цели кога станува збор за неутрализирани јаглеродни и одржливи деловни практики низ целиот синџир на вредност “ Нико Розберг објаснува: „Многу сум горд што соработувам со партнери кои ја ставаат одржливоста, технологијата и безбедноста во основата на она што го прават. Исто како мене, Континентал е силно посветен на овозможување на одржлива мобилност. Развојот и иновативноста во секторот на гуми се основни на ова. Ги гледам овие споделени вредности како основа на нашата соработка и многу се радувам да работиме заедно “.

Добар пример за тоа колку добро двајцата партнери соработуваат беше на првиот викенд во април оваа година во пустината на Саудиска Арабија: Во инаугуративниот настан од новата тркачка серија Extreme, тимот на Розберг Xtreme Racing излезе како победник – на гуми што ги доставуваше Континентал, еден од главните спонзори на Extreme E. Оваа серија на теренски трки се натпреварува на особено оддалечени локации низ светот во специјално развиени електрични автомобили. Со својот фокус на одржливост, Extreme E исто така беше замислен да привлече внимание на ефектите од климатските промени и да се бори против нив преку промовирање на проекти за заштита на климата на самото место. Нико Розберг, со својот новоотворен тркачки тим Rosberg X Racing и Континентал, како еден од главните спонзори на серијата и развивач на теренски гуми што ги користат сите тимови, се меѓу оние кои ја поддржуваат Extreme E.

Во меѓувреме, најновите модели на пневматиците Continental можете да ги најдете кај нашите пријатели од Мотоцентар, кои се и претставници на Continental за Македонија.

Прочитајте повеќе

Jeep Wrangler

Jeep ја објави продажбата на петмилионитиот Jeep Wrangler

Jeep ја објави продажбата на петмилионитиот Jeep Wrangler, кој го купил клиент во Камден, Њу …