Талевски: ВМРО-ДПМНЕ удира по џебот на прилепчани, зголемени цените на комуналните услуги и јавниот превоз

Прес-конференција на​ Миле​ Талевски, пратеник​ на СДСМ

Почитувани граѓани,

ВМРО тендерска ДПМНЕ удира по џебот на граѓаните во време на најголема светска економска криза.

Градоначалникот Борче Јовчевски и советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп ги поскапеа комуналните услуги за дури 67 %,​ јавниот превоз ​ за 50​ %​ и​ водата за 23 % во ек на криза.

Повеќе од 11 часа, советничката група на СДСМ и коалицијата се бореше за интересите на граѓаните, преку амандмани и барања за повлекување на точките го бранеше економскиот стандард на жителите на Прилеп.

Но ВМРО-ДПМНЕ со мнозинството во Советот донесе одлука комуналните услуги и јавниот превоз во Прилеп значително да поскапат.

Неспособноста на директорите од редовите на ВМРО-ДПМНЕ кои очигледно брцкале со рацете во медот, ги доведе јавните претпријатија до колапс.

Сега, таа неспособност треба да ја плаќаат граѓаните на Прилеп.

Никаква промена нема во ВМРО-ДПМНЕ, партијата предводена од Мицкоски не се грижи за граѓаните, туку важни ѝ се само интересите на одредени бизнис групи.

Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ се најголемо разочарување за граѓаните.

Прочитајте повеќе

Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на државите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Берлински процес 2022 – Интензивирана соработка: Обновениот …