Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Коби Брајант, денеска загина во хеликоптерска несреќа. Несреќата се случила кога приватниот хеликоптер со кој Коби Брајантн патувал заедно со уште четири други лица, се запалил а потоа се срушил.

Трагедијата се случила во местото Калабасас, Калифорнија.