Триесет години од протестите на плоштадот Тјенанмен во Кина

Кинеските власти го зајакнаа обезбедувањето околу плоштадот Тјенанмен во центарот на Пекинг на 30 годишнината од продемократските протестите на кои се верува дека загинале стотици демонстранти. За настанот не се зборува отворено во јавноста и нема да биде официјално одбележан од кинеските власти.

Пред метро станицата на плоштадот полицијата ги проверува документите за идентификација на туристите и патниците. На странските новинари им бил забранет пристап до плоштадот и се предупредени до полицијата да не фотографираат.

Студенти и работници се собраа пролетаво 1989 година на Тјенамен да бараат демократски промени и да се стави крај на корупцијата, по што започнаа протести низ целата земја. Неколку недели по протестите комунистичките власти испратија тенкови и војници кои ги бркаа и застрелаа демонстрантите.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Бајден

Бајден сака реизбор само за да го спречи Трамп

Мотивот на Џо Бајден да се кандидира за втор претседателски мандат и покрај критиките за …