Тринаесет повредени, вклучително и три деца, по руски напад во регионот Днипропетровск

Тринаесет повредени, вклучително и три деца, по руски напад во регионот Днипропетровск

Во украинската област Днипропетровск, руска ракета погоди двокатна станбена зграда, при што беа повредени најмалку 13 лица, меѓу кои три деца.

Веста за нападот и повредените на војот Телеграм канал ја објави Серхи Лисак, шеф на регионалната воена управа на Днипропетровск, пишува Укринформ.

„Експлозија одекна во населбата Пидородне во областа Днипро. Оштетена е двокатна станбена зграда. Луѓето остануваат под урнатините“, напиша тој.

Според првичните извештаи, има 13 повредени, меѓу кои три момчиња (6, 11 и 15 години). Сите се хоспитализирани во стабилна состојба.

Во нападот е оштетена и зградата на локалната служба за итни случаи.

Извор:МЕТА

Прочитајте повеќе

Макрон го отфрли обидот на левичарскиот сојуз да назначи премиер

Макрон го отфрли обидот на левичарскиот сојуз да назначи премиер

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека по завршувањето на Олимписките игри во Париз ќе именува …