УЕФА покрена дисциплинска постапка против хрватската и албанската федерација

УЕФА покрена дисциплинска постапка против хрватската и албанската федерација

Унијата на европски фудбалски сојуз УЕФА покрена дисциплинска постапка против Хрватска и Албанија поради случувањата на новите натпревари меѓу овие репрезентативци во Хамбург.

„Согласно член 31(4) од Дисциплинските правила на УЕФА, беше назначен инспектор за етика и дисциплина да спроведе истрага за можното расистичко и/или дискриминаторско однесување на навивачите на Европа 024 меѓу репрезентативните тимови на Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС). и Албанската фудбалска федерација (ФСХФ), одиграни на 19 јуни во Хамбург“, соопшти УЕФА.

УЕФА покрена истрага и против албанскиот репрезентативец Мирлинд Дакуа која недолично се однесуваше по мечот со Хрватска.

Претходно Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) изрази „длабока загриженост и недвосмислена осуда“ во врска со националистички скандирања од репрезентативецот на Албанија Мирлинд Даку насочени против македонската држава.

Реакцијата дојде токму по мечот на 19 јуни кој Албанија одигра 2:2 против репрезентацијата на Хрватска, а на кој Албанија постигна гол во судиското продолжение. Додека навивачите го славеа освоениот бод, Дука земал мегафон и од теренот скандирал против Македонија.

УЕФА веќе го казни Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС) со 87.875 евра поради однесувањето на дел од хрватските навивачи на натпреварот од првото коло од групата Б на ЕП, меѓу Шпанија и Хрватска на 1 јули.
Фудбалскиот сојуз на Србија е казнет и со 14.500 евра поради фрлање предмети на теренот и испраќање провокативни пораки недолични за спортски настан на натпреварот против Англија. Исто така, изречена е и казна Фудбалот ја спасува Албанија. Поради однесувањето на навивачите на мечот со Италија им е изречена казна од 37.375 евра.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Демирал ја славеше победата со „волчјиот поздрав“

Демирал ја славеше победата со „волчјиот поздрав“

Турскиот репрезентативец Мерих Демирал ја славеше победата врз Австрија на Европското првенство со „волчјиот поздрав“- …