Украина одбила напад врз Керсон, Харкив цел на руски бомбардирања

Украинската војска денеска соопшти дека нејзините сили го одбиле рускиот напад врз јужниот регион Керсон, додека во руското гранатирање во северниот град Харкив биле убиени седум лица, а ранети 16. Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече гранатирањето во Харкив, кое погоди студентски дом, „гнасно и цинично“. „Болка за Харкив. Ракетен напад… Врз студентски дом… Зградата е целосно уништена“, напиша Зеленски на Телеграм, додавајќи: „Гнасен и циничен напад врз цивили кој нема оправдување и ја покажува немоќта на агресорот. Нема да простиме, ќе се одмаздиме“. Во јужна Украина, силите на Киев одбија обид за напредување на руските сили во близина на градот Билохирка, североисточно од Керсон, изјави украинскиот воен аналитичар Олех Жданов.

Борбите продолжуваат во регионите Доњецк и Харкив

Јужниот округ на Оперативната команда на украинските вооружени сили соопшти дека украинските сили убиле 29 „окупатори“ и уништиле артилерија, оклопни возила и складиште за воено снабдување. Тврдењата не можеа да бидат независно потврдени. Во меѓувреме, руската новинска агенција РИА цитираше извори кои велат дека командантот на нејзината црноморска флота Игор Осипов бил сменет со нов командант Виктор Соколов. Овој потег, доколку биде потврден, ќе означи едно од најистакнатите разрешувања на руски воен функционер досега во речиси шестмесечната војна.

Москва: саботажа е причината за експлозиите во магацинот со муниција на Крим

Црноморската флота на Русија претрпе неколку понижувања од инвазијата на Украина на 24 февруари, вклучувајќи го и потонувањето во април на нејзиниот предводник „Москва“, огромен крстосувач, со ракети Нептун. Неодамна, воените бази и складишта за муниција во изминатата недела во регионот на Крим, припоен од Москва, беа погодени од експлозии во текот на минатата недела. Британското Министерство за одбрана во својот денешен билтен соопшти дека целосно слабата изведба на руските сили од почетокот на инвазијата може да биде барем делумно предизвикана од неуспехот на командантите да спроведат борбена дисциплина на ниско ниво.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Во Москва церемонија за припојување на четирите украински региони

Кремљ најави дека денеска формално ќе анектира четири региони на Украина, додека Западот ги интензивира …