Украинските цивили евакуирани од Мариупол се очекува да пристигнат во Запорожје

Околу 100 украински цивили евакуирани од Мариупол се очекува да пристигнат во југоисточниот град Запорожје на 2 мај, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, но стотици се уште остануваат во бункери под фабриката за челик Азовстал во опколениот пристанишен град на Азовско Море. Зеленски ја поздрави успешната евакуација во порака на Твитер. „Благодарност на нашиот тим! Сега тие заедно со Обединетите нации работат на евакуација на други цивили од централата“, вели Зеленски. Официјалниот претставник на Украинската национална гарда Денис Шлеха вчера изјави за националната телевизија дека се потребни уште најмалку два напора за евакуација за да се евакуираат сите цивили од Азовстал, каде што стотици луѓе, од кои многу жени и деца, сè уште остануваат во опколените бункери. „Неколку десетици мали деца сè уште се во бункерите под фабриката“, рече Шлеха.

Папата Франциск го осуди уништувањето на Мариупол

Околу 100.000 луѓе можеби сè уште се во Мариупол, вклучително и околу 2.000 украински борци под распространетиот комплекс Азовстал, единствениот дел од градот што не е окупиран од Русите. На борбениот фронт, проценката на британското разузнавање на 2 мај е дека руските елитни сили претрпеле толку големи загуби што ќе бидат потребни години за да ги надополнат. Во проценката се наведува дека повеќе од 25 насто од руските напаѓачки сили биле „борбени неефикасни“ од почетокот на конфликтот.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Тројца мртви и двајца ранети во пукање во Канада

При пукање во Винипег, Канада, три лица загинаа, а две се тешко повредени, соопшти локалната …