Ураганот „Ијан“ со голема жестина ја погоди Флорида

Размерите на уништувањето уште се нејасни, но нема дилеми дека ураганот „Ијан“ ќе се вброи меѓу најсилните кои ја погодиле Флорида. Експертите стравуваат од огромни штети.

Ураганот „Ијан“, проследен со силни ветрови, обилен дожд и поплави, го погоди западниот брег на американската сојузна држава Флорида. Со брзина на ветрот од 240 километри на час, „Ијан“ вчера попладне по локално време, за малку не ја достигна највисоката категорија на урагани. На патот кон внатрешноста на земјата, бурата почна да губи на сила, ветрот се намали на 150 километри на час, со што метеоролозите го категоризираа како  невреме од прва категорија  на скалата до пет.

Последици од ураганот „Ијан“  се прекини на снабдувањето со електрична енергија и поплави. Во градот Форт Мајерс цели квартови се под вода, во повеќе од два милиони домаќинства нема струја.

Илјадници куќи на Флорида се поплавени поради ураганот „Ијан“
Илјадници куќи на Флорида се поплавени поради ураганот „Ијан“

И во градот Нејплс снимките прикажуваат целосно поплавени улици и автомобили носени од масите надојдена вода.

Националниот центар за урагани и натаму предупредува од поплави, јаки ветрови и дожд.

Откорнати дрвја од ураганот „Ијан“ на Флорида
Откорнати дрвја од ураганот „Ијан“ на Флорида

По Флорида, за „Ијан“ се подготвуваат американските сојузни држави, меѓу кои Џорџија и Јужна Каролина.

Ураганот „Ијан“, пред да стигне до Флорида, во вторникот предизвика огрони пустошења на Куба, во извесен период целата карипска островска држава остана без електрична енергија, а загинаа најмалку две лица.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

Вонредна состојба во Мисисипи

Спасувачката операција и потрагата по жртвите од торнадото во јужните американски држави Алабама и Мисисипи, …