Урсула фон дер Лајен: банкротот на Русија е прашање на време

Урсула фон дер Лајен: банкротот на Русија е прашање на време

Западните санкции сѐ повеќе ја поткопуваат руската економија и банкротот е само прашање на време, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за неделникот Bild am Sonntag.

Путин ги обвини западните банки дека не го платиле рускиот гас во рубљи

Таа рече дека стотици големи компании и илјадници експерти ја напуштиле земјата и дека БДП во Русија, според сегашните прогнози, ќе падне за 11%. Според нејзиното мислење, „банкротот на државата Русија е само прашање на време“.

Прочитајте повеќе

бајден

Бајден со сериозни намери да се откаже од кандидатурата за претседател

Претседателот се спротивстави на тие повици тврдејќи дека освоил милиони гласови во првичните трки во …