(ВИДЕО) Интервју со Перо Антиќ: Македонските клубови не смеат да бидат „топовско месо“ во натпреварите со екипите од соседните земји

Интервју со Перо Антиќ, претседател на Кошаркарската федерација на Северна Македонија (КФСМ), единствениот македонски кошаркар кој играл во најсилното кошаркарско натпреварување во светот, НБА лигата.

  • Зошто немаме претставник во првата АБА лига?
  • Кои се причините поради кои македонската кошарка не е во истиот квалитативен ранг како и соседните земји?
  • За ставот на Кошаркарската федерација по однос на учеството на странските играчи во домашните натпреварувања
  • Кога македонската репрезентација ќе ја врати позицијата која некогаш ја имаше во европската кошарка?
  • Ќе го добиеме ли во догледно време вториот македонски кошаркар во НБА лигата?
  • Каква е прогнозата на Перо Антиќ за учеството на македонската фудбалска репрезентација на штотуку започнатото Европско првенство?

Прочитајте повеќе

Ковачевски: Апел за брзо и целосно прифаќање на историското зголемување од 15% на платите во образованието

На својот Фејсбук профил, претседателот на Владата Димитар Ковачевски упати апел до СОНК за итно, …