Виктор Медведчук разменет за 200 украински заробеници

Русија и Украина направија размена на заробеници, во рамките на која човекот од доверба на Кремљ, Виктор Медведчук, е разменет за 200 украински борци.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека Русија, во рамки на размена на заробеници, ослободила 215 Украинци и странски државјани. Киев, за возврат, го ослободил човекот од доверба на рускиот претседател Путин, Виктор Медведчук. Тој, како што се вели, е разменет за 200 украински заробеници. Медведчук е поранешен лидер на проруска опозициска партија во Украина.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

Во Москва церемонија за припојување на четирите украински региони

Кремљ најави дека денеска формално ќе анектира четири региони на Украина, додека Западот ги интензивира …