Во Братислава собир за безбедноста во Европа

Денеска во словачкиот главен град Братислава ќе се одржи меѓународна конференција во организација на ГлобСек, на која ќе се расправа за безбедноста во Централна Европа. На собирот ќе учествуваат и претседателите на Србија и на Косово Александар Вучиќ и Хашим Тачи, кои ќе заборуваат на панелот за иднината на дејалогот меѓу Белград и Приштина. Претседателот Вучиќ изјави дека притоа не била предвидена негова средба и разговори со Тачи.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Тројца мртви и двајца ранети во пукање во Канада

При пукање во Винипег, Канада, три лица загинаа, а две се тешко повредени, соопшти локалната …