Во поплавите предизвикани од остатоците од ураганот Ида загинаа над 40 луѓе низ североисточниот дел на САД, неколку дена откако удри во Луизијана. Бурата донесе поројни дождови вечерта од Мериленд до Њујорк. Повеќето загинаа кога надојдената вода носеше автомобили или пак во подрумските станови. Најмалку 23 лица загинаа во Њу Џерси, а уште 12 лица во Њујорк.

Гувернерите на Њујорк и Њу Џерси, кои прогласија вонредни состојби во нивните држави, ги повикаа жителите да останат дома додека екипите работат на расчистување на патиштата и враќање на транспортните услуги. Беа пријавени голем број торнада низ неколку држави, кои соборуваа дрвја и предизвикаа штета на стотици домови. Речиси 170.000 корисници на електрична енергија останаа без електрична енергија на 2 септември во четири североисточни држави.

Извор: Радио Слободна Европа