Во Прилеп вкупниот број на активни случаи на ковид 19 изнесува 309

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за периодот од 27 септември до 3 октомври 2021 година, како и вкупен број на заболени и починати од почетокот на пандемијата:

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 27 септември до 3 октомври 2021 година, во општина Прилеп имало 90 нови случаи на Ковид-19;
  • Од последици на коронавирусот починале 4 лица;
  • Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 309; на болничко лекување се наоѓаат 16 лица, од кои 13 се на кислородна поддршка; во домашни услови се лекуваат 293 лица;
  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 9.085;
  • Од почетокот на пандемијата, од коронавирус починале 453 лица.

Прочитајте повеќе

Партиите договорија датум за избори: на 24 април прв круг претседателски, на 8 мај парламентарни и втор круг претседателски избори

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, даде изјава по лидерската средба што се одржа на негова …