Заев од Јункер очекува прецизирање на датумот на препораката за преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев очекува од претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска да добие прецизирање кога Македонија би ја добила неусловената препорака за отпочнување на преговори со ЕУ.

Турнејата на Јункер низ шесте балкански земји започнува денеска од Македонија. Тој ќе има средба со премиерот Заев, со претседателот Иванов, а потоа ќе се одржи и пленарна средба со делегацијата на ЕУ.

Јункер и Заев ќе одржат прес-конференција.

На новинарско прашање при посетата на општина Конче, Заев рече дека посетата на Јункер ќе биде уште едно охрабрување.

– Јас уште еднаш очекувам охрабрување дадено преку стратегијата која што претседателот Јункер ја објави. За нас тоа охрабрување, значи сериозна мотивација, да ги дозавршиме реформите согласно плановите 3-6-9, да ги продолжиме сите оние процеси на унапредување на севкупниот квалитет на животот на граѓаните, поради тоа што сме убедени дека Европа ќе ни даде датум за преговори само ако заслужуваме или ќе станеме членка на ЕУ само тогаш кога нашиот стандард на граѓаните ќе биде веќе приближно еднаков на стандардите на граѓаните на ЕУ. Очекувам охрабрување кое што за нас значи прецизирање кога отприлика ќе ја добиеме неусловената препорака, но истовремено охрабрување дека во јуни е возможно да имаме датум за отпочнување на преговори, а со тоа и отварање на дополнителни европски фондови за Република Македонија – рече Заев.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

Грковска на средба со струмичките средношколци: Интегритетот, чесноста и одговорноста се клучни вредности за градење подобро општество

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска го …