Затвореници во руски притвор земале двајца вработени како заложници, бараат автомобил и бесплатен премин

Затвореници во руски притвор земале двајца вработени како заложници, бараат автомобил и бесплатен премин

Шест затвореници во притворен центар во руската област Ростов зеле како заложници двајца вработени во установата, соопшти руската Федерална казнена служба на 16 јуни, додавајќи дека разговорите се во тек.

Руските агенции ситуацијата ја нарекуваат „контролирана“.

Изданието „База“ појаснува дека шестмина обвинети успеале да ги срушат прозорските решетки во својата ќелија во истражниот затвор и влегле во дежурната станица. Таму ги зеле вработените како заложници. База ги дава имињата на напаѓачите.

Некои од нив се обвинети за учество во терористички организации (обвинети се за врски со Исламската држава).

Телеграмскиот канал „112“ објави видео на кое, како што тврди, се претставени напаѓачите и двајца заложници – наводно шеф на еден од секторите и инспектор. Во друга снимка затворениците бараат да им дадат автомобил и да им дозволат да излезат од истражниот затвор. Тие се вооружени со ножеви и острилки.

Центарот на Ростов е опколен, пренесува Астра. Блокирана е улицата „Красноармејскаја“, каде што се наоѓа истражниот затвор, каде се одвива земање заложници, а на местото се собираат воени и полициски службеници.

На местото е испратена група специјалисти од централната канцеларија на Федералната казнено-поправна служба. ТАСС пренесува дека агенциите за спроведување на законот ќе ја проверат верзијата дека дејствијата на напаѓачите можеле да бидат координирани однадвор.

Според активистката за човекови права, член на Советот за човекови права Ева Меркачева, акцијата била добро испланирана и подготвена: напаѓачите комуницирале меѓу себе во истражниот затвор и контактирале со раководството во дивината, смета Меркачева.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Макрон го отфрли обидот на левичарскиот сојуз да назначи премиер

Макрон го отфрли обидот на левичарскиот сојуз да назначи премиер

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека по завршувањето на Олимписките игри во Париз ќе именува …