Заврши ИТТФ турнирот во пинг понг „Скопје 2019“

Заврши ИТТФ турнирот во пинг понг „Скопје 2019“

Со завршната свеченост за доделување на медалите на најуспешните натпреварувачи во поединечна конкуренција и во конкуренција во двојки, заврши најголемото натпреварување во пинг понгот досега организирано во државата.

Одличјата на најдобрите им ги додели претседателот на пинг понгарската федерација, Горан Тиловски.

Колку беше значаен овој турнир говорат посетите на претседателите на Меѓународната пинг понгарска федерација и Европската пинг понгарска федерација.

Во изминатите 5 денови, од 8 до 12 Октомври, во ВИП Арената во СЦ „Борис Трајковски“ јавноста имаше можност да види се’ што умеаат младите играчи. Квалитетот на прикажаниот пинг понг беше на високо ниво.

На состанокот кој балканските држави го одржаа за време на турнирот, беше формирана балканската лига за кадети и јуниори. Првите натпревари во оваа лига ќе се одржат во ноември во Приштина, Косово.

Освојувачи на медали по категории:

Јуниори, поединечно

1.   Истрате Андреј Теодор – Романија

2.   Фернандез Карлос – Перу

3.   Бан Ивор – Хрватска, Делинчак Филип – Словачка

Јуниорки, поединечно

1.   Томињак Радмила – Србија

2.   Безег Река – Србија

3.   Сингеорзан Јоана – Романија, Унгвари Евелин – Романија

Кадети, поединечно

1.   Жилаги Пол – Романија

2.   Истрате Андреј Теодор – Романија

3.   Фросет Мартин – Норвешка, Фернандез Карлос – Перу

Кадетки, поединечно

1.   Меи Росу Бјанка – Романија

2.   Ван Хауарт Џули – Белгија

3.   Унгвари Евелин – Романија, Фотиадоу Криси – Грција

Во јуниорска конкуренција во двојки, кај јуниорите најуспешни беа хрватите, додека кај јуниорките двојката од Србија го освои златото. Кај кадетите и кадетките, злато освоија двојките од Романија.

Прочитајте повеќе

ЕУРО 2024: Старт од соништата за домаќинот

ЕУРО 2024: Старт од соништата за домаќинот

Во првиот натпревар на ЕУРО 2024, германската фудбалска репрезентација ја совлада Шкотска со резултат 5:1. …