Силите поддржани од САД во Сирија жестоко се бореле со милитантите додека се обидуваат да ја притиснат последната енклава во рацете на екстремистичката група Исламска држава (ИД) во близина на границата со Ирак.

Сириска опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон објави дека имало „тешки судири“ меѓу двете страни утрото на 10 февруари, кога авионите на коалицијата предводена од САД бомбардирале позиции на милитантите.

По пауза од повеќе од една недела за да им се дозволи на околу 20 илјади цивили да ја напуштат областа, сириските демократски сили предводени од курдските сили соопштија дека ја започнале „последната битка“ за да ги соборат милитантите на ИД и да ја ослободат последната територија што ја држеа милитантите во источна Сирија.

Извор: Радио Слободна Европа