Во текот на денешниот ден, времето ќе биде сончево, топло и претежно тивко.

Утре во утринските часови по одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност. Претпладне ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Попладне поради продор на постудена воздушна маса облачноста ќе се зголеми и ќе започне да дува умерен, вдолж Повардарието засилен ветер од северен правец. Од недела ќе има позначителен пад на температурата, особено на дневната, а ќе има и повремено зголемување на облачноста.