Колумни

Колумни од различни автори

Со грда кампања не бива горда Македонија

Со грда кампања не бива горда Македонија

Познатата предизборна шема како и сиве 30 и кусур години тече како матен Вардар. Какви ни се партиите и лидерите, таква ни е државата, а до осми мај ќе дознаеме дали такви ни се и граѓаните. Пишува Ерол Ризаов Ако се суди по првите денови на предизборната кампања, која одамна од …

Прочитајте повеќе »

Кого има и кого нема на митинзите

Кого има и кого нема на митинзите

Дали кандидатите кои се борат да станат претседател на земјата треба да бидат придружувани или носени на митинзите од партиските лидери? Дали на идниот врховен командант му треба вакво покровителство? Пишува: Љупчо Поповски Во реконролот тоа го викаат настап на предгрупа. Некогаш таа предгрупа може да биде брилјантна и да …

Прочитајте повеќе »

Колумна на Стефан Богоев: Извинете, згрешивме!?

Колумна на Стефан Богоев: Извинете, згрешивме!?

Колумна на Стефан Богоев за неделникот „Фокус“ Извинете, згрешивме!? Почитувани граѓани, драги читатели, за многумина од вас ова можеби ќе биде чудна колумна. Несекојдневна, можеби на моменти двосмислена, но сепак искрена, а и вистинита. Ќе започнам, а верувам и дека ќе завршам со зборот “извинете”. Користењето на овој збор во …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски ќе нѐ качува на платформа

Мицкоски ќе нѐ качува на платформа

Зошто партиите непотребно прават предизборни програми, принудени да лажат, кога имаат готова програма? Треба само да се договорат како да ја спроведат, а тоа не е возможно меѓу патриоти и предавници. Пишува: Ерол Ризаов Со воодушевување ги прочитав клучните проекти од списокот на желби на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ мистично насловени како „Платформа 1198“. Во наредните …

Прочитајте повеќе »

Лукаревска: 2024 не е само година на избори, туку е можеби најважната изборна година во 21 век

Лукаревска: 2024 не е само година на избори, туку е можеби најважната изборна година во 21 век

Колумна на заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска „Изборите му припаѓаат на народот. И одлуката е во рацете на народот. Ако народот му заврти грб на огнот и си го запали задникот тогаш, тој ист народ, ќе мора да седи на своите плускавци“ – Абрахам Линколн, шеснаесетиот претседател на САД …

Прочитајте повеќе »

Сите пратеници на претседателот

Сите пратеници на претседателот

Претставниците на ДУИ велат дека изборот на шефот на државата во Собранието бил модел за парламентарна демократија. Фактите се поинакви. Пишува: Љупчо Поповски Нема тука ништо спектакуларно, ниту политички грешно. ДУИ преку сите оружја, а албанската опозиција поумерено, ја фрли во политичкиот ринг новата коска за глодање – претседателот на …

Прочитајте повеќе »

Зошто пак ќе гласам за Пендаровски

Пендаровски

Со изборот на Стево Пендаровски и коалицијата за членство во ЕУ, современиците имаат историска шанса, но и обврска, да ја продолжат и да ја завршат најзначајната работа за иднината на својата земја. Пишува: Ерол Ризаов Пред неполни пет години, поточно на 3 мај 2019 година, објавив колумна под наслов „Зошто …

Прочитајте повеќе »

Судир на патриотската десница

Судир на патриотската десница

Во претседателската трка во патриотскиот дел од рингот има шестмина, а во еден ќош од него е само еден „борец“, кој повеќе се потпира на либерални ставови. Кампањата ќе биде возбудлива . Пишува: Љупчо Поповски Она што пред пет-шест месеци изгледаше само борба за датум за избори (парламентарните да бидат заедно со …

Прочитајте повеќе »