Интервјуа

Интервјуа со познати политичари, личности од естрадата, градоначалници, бизнисмени.

Мицкоски за „360 степени“: Ќе видиме ВМРО-ДПМНЕ што ќе поддржува, како ќе поддржува ако дојдеме на власт

Мицкоски за „360 степени“: Ќе видиме ВМРО-ДПМНЕ што ќе поддржува, како ќе поддржува ако дојдеме на власт

Интервју на Христијан Мицкоски за емисијата „360 степени“ на МРТ 360°: Претендирате да дојдете на власт и веројатно е важно да знаеме што нè очекува во пристапниот процес кон ЕУ? Мицкоски: Па, ќе видиме ВМРО-ДПМНЕ што ќе поддржува, како ќе поддржува, за што ќе се избори, која политика ќе ја води. Од …

Прочитајте повеќе »

Д-р Колевска: Откриен е тест со кој преку крв се гледа дали во организмот има клетки на дури 50 различни видови на рак

Д-р Колевска: Откриен е тест со кој преку крв се гледа дали во организмот има клетки на дури 50 различни видови на рак

„Сега имаме најнова имунотерапија, со која се отстранува штитот кој клетката на ракот го создава, а со помош на кој се штити од нормалниот имунолошки систем. Најновата имунотерапија го пробива тој штит, со што нормалниот имунолошки систем ќе може да ги нападне клетките на ракот и ќе може да ги …

Прочитајте повеќе »

(ИНТЕРВЈУ) Гојковиќ-Арбутина: Невладините во Р. Српска со закон ќе бидат означени како странски агенти

(ИНТЕРВЈУ) Гојковиќ-Арбутина: Невладините во Р. Српска со закон ќе бидат означени како странски агенти

На еден просечен човек да му кажете дека некој е агент на странско влијание, тогаш тој ќе мисли дека тој е овде за да ги руши институциите, да прави нешто лошо против Република Српска, практично се создава стигма – како сите невладини да се здружени да ги срушат институциите на …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Интервју со Перо Антиќ: Македонските клубови не смеат да бидат „топовско месо“ во натпреварите со екипите од соседните земји

(ВИДЕО) Интервју со Перо Антиќ: Македонските клубови не смеат да бидат „топовско месо“ во натпреварите со екипите од соседните земји

Интервју со Перо Антиќ, претседател на Кошаркарската федерација на Северна Македонија (КФСМ), единствениот македонски кошаркар кој играл во најсилното кошаркарско натпреварување во светот, НБА лигата. Зошто немаме претставник во првата АБА лига? Кои се причините поради кои македонската кошарка не е во истиот квалитативен ранг како и соседните земји? За …

Прочитајте повеќе »

Сашо Ристовски, Театар Комедија: Жедни сме за театарот

Сашо Ристовски, Театар Комедија: Жедни сме за театарот

Интервју со актерот и директор на Театар Комедија, Сашо Ристовски Театарска завеса сè уште е спуштена. Како го оценувате изминатиот период за театарот? Ристовски: Театарот, но и целиот свет, го минува најтешкиот период. Тежок период во секоја смисла, но морам да истакнам дека во нас сè уште постои надеж дека …

Прочитајте повеќе »

Интервју со проф. Трајче Стафилов: Енормни количини на отпад кој содржи тешки метали е депониран на отворен простор

Интервју со проф. Трајче Стафилов: Енормни количини на отпад кој содржи тешки метали е депониран на отворен простор

Разговараше: Зоран Милошески Трајче Стафилов е професор на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Автор е на 26 монографии и 450 научни трудови со Импакт фактор, од кои најголемиот дел се презентирани надвор од границите на нашата држава. Ментор бил на 20 докторски и 56 магистерски дисертации, како …

Прочитајте повеќе »

Селимова-Желчески: Прилепчани отсекогаш биле еснаф луѓе

Селимова-Желчески: Прилепчани отсекогаш биле еснаф луѓе

Интервју со Кевсер Селимова и Ѓорѓи Желчески, добитници на наградата за животно дело „Златна плакета“, која се доделува по повод 3-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Прилеп. Разговараше: Зоран Милошески Ѓорѓи Желчески: Првата асоцијација за Прилеп ми се младоста и луѓето. Прилепчани се еснаф луѓе. Во Прилеп никогаш човек нема …

Прочитајте повеќе »

Концептот на социјалдемократија и на мултиетнички партии, е иднината на Македонија

Концептот на социјалдемократија и на мултиетнички партии, е иднината на Македонија

Интервју со Едмонд Адеми, член на Извршниот одбор на СДСМ  Разговараше: Зоран Милошески ПУБЛИКУМ: Официјално, Македонија се наоѓа во предвечерието на предвремените парламентарни избори. Сепак, јавноста не е до крај убедена дека на 11-ти декември изборите ќе се одржат. На што се должи резервираноста на граѓаните во однос на реализацијата …

Прочитајте повеќе »