Техника

Вести од науката и за технолигија.

Apple ја претстави серијата 15 на iPhone

Apple iPhone 15

По неколку месеци и месеци гласини, Apple конечно ја претстави серијата iPhone 15. Добивме четири модели – iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max. OLED екраните на iPhone 15 (6,1-инчи) и iPhone 15 Plus (6,7-инчи) се опремени со Dynamic Island и стапка на освежување …

Прочитајте повеќе »

Твитер се ребрендира во „Х“ – претставено новото лого на платформата

Twitter to X

Откако изјави дека сака да се ослободи од логото со сината птица, сопственикот на Твитер, Илон Маск, објави слика од новото лого на платформата – бел знак „Х“ на црна заднина. Маск ја промени и својата профилна фотографија во новото лого, додавајќи „X.com“ во неговата биографија на Твитер. Извршната директорка …

Прочитајте повеќе »

AI Tech Summit- Прв меѓународен високо-технолошки самит за вештачка интелигенција во Скопје

AI Tech Summit

За прв пат во Скопје, од 29-ти до 30-ти септември 2023 година во салата на Националната Опера и Балет, ќе се одржи водечки меѓународен високо-технолошки самит. Темата на самитот е истражувањето на моќта на вештачката интелигенција и новите технологии. Светски реномирани експерти за вештачка интелигенција од водечките светски комании како …

Прочитајте повеќе »

Илон Маск ја назначи Линда Јакарино за нов извршен директор на Твитер: Стратешки потег кон иновации и рекламна синергија

твитер

Во изненадувачки пресврт на настаните, Илон Маск, визионерскиот претприемач и извршен директор на компании како Tesla и SpaceX, го објави назначувањето на Линда Јакарино за нов главен извршен директор (CEO) на Twitter. Овој стратешки потег го обединува динамичното раководство на Јакарино, остварен извршен директор со силна позадина во рекламната индустрија …

Прочитајте повеќе »

Хармоника направена од два компјутери Commodore 64 (ВИДЕО)

commodore 64

Во морето на разни од таленти на YouTube, одвреме-навреме се појавува некој гениј. Еден од нив е извесен Линус Акесон. Овој цар пред неколку недели успеал да направи функционална хармоника од два компјутери Commodore 64. Слично како и кај неговиот аналоген извор, копчињата од десната „кутија“ се грижат за мелодијата, …

Прочитајте повеќе »

Со мијалник во рацете, Илон Маск влезе во седиштето на Твитер

мијалник во рацете, Илон Маск

Американскиот милијардер Илон Маск објави видео на кое се гледа како влегува во седиштето на Твитер носејќи мијалник во рацете, со што ги зголеми шпекулациите за судбината на плановите за преземање на компанијата, пренесува Би-Би-Си. Крајниот рок за извршување на договорот за преземање на Твитер, вреден 44 милијарди американски долари, истекува утре. …

Прочитајте повеќе »

Доаѓа крајот на споделувањето лозинки за гледање на Нетфликс

нетфликс

Од почетокот на 2023 година, Нетфликс ќе започне да наплаќа дополнителни средства на оние корисници што ќе ја споделат нивната лозинка на други лица, пишува CNET. Нетфликс сака да ги примора оние што гледаат бесплатно филмови и серии на нивната платформа да платат за ваквите услуги. На Нетфликс ќе се воведе систем …

Прочитајте повеќе »

Со помош на вештачка интелигенција Франција откри илјадници непријавени базени

базен

Илјадници непријавени приватни базени беа откриени во Франција со помош на вештачка интелигенција, што на француските даночни власти им донесе неочекувани приходи. Од откриените над 20.000 базени, властите собрале приходи во износ од околу 10 милиони евра, јавија француските медиуми, а пренесе „Би-би-си“. Базените се предмет на повисоки даноци на имот бидејќи …

Прочитајте повеќе »