Анализа

Различни анализи на теми од општ интерес

(АНАЛИЗА) Јавен сектор: вработени по етнички клуч и според образование

скопје

Во четири министерства застапеноста на етничките Македонци изнесува 70 отсто од вкупниот број на вработени. Во седум ресори застапеноста на етничките Албанци е над 30 проценти, пишува Порталб.мк. Во новообјавениот Извештај од Регистарот на вработени во јавниот сектор за 2023 година се нотира дека лани под државна капа работеле 128.879 лица во …

Прочитајте повеќе »

Мерките што важеа во ковид пандемијата злоупотребени за антикампања на Филипче

Филипче

Антивакциналното движење ја злоупотребува изборната кампања и испраќа манипулативни пораки до граѓаните: „ако сакате вакцини карантини и неработење, гласајте за Филипче“, иако сега веќе нема пандемија со коронавирусот и ковид вакцините и карантините воопшто не се актуелни, бидејќи нема потреба од епидемиолошки мерки какви што имаше во времето на ковид Во …

Прочитајте повеќе »

Членството во НАТО не ни ги загрозува ниту суверенитетот, ниту безбедноста

Нато лого

Суверенитет на една држава не зависи од членство во сојузи. Впрочем, ако ова тврдење беше точно тогаш дали и останатите членки на НАТО не се суверени? Не е вистина ниту дека сме помалку безбедни отколку пред да станеме членка на НАТО, затоа што сега освен ние самите, за нашата безбедност …

Прочитајте повеќе »

Ричардс: Прво што ги советувам политичките кандидати е да ги избришат профилите на социјалните мрежи

Ричардс: Прво што ги советувам политичките кандидати е да ги избришат профилите на социјалните мрежи

Кога ги учам политичките кандидати, прво им велам, избришете ги вашите профили, тргнете се од Твитер, бидејќи вашите опоненти ќе ја прелистаат секоја ваша изјава, буквално сè што сте напишале уште кога сте биле тинејџери, вели за Мета.мк Пол Ричардс, британски специјалист за комуникации и политички кампањи, писател и тренер, …

Прочитајте повеќе »

Административци не сакаат да спроведуваат избори, сакаат да празнуваат

Административци не сакаат да спроведуваат избори, сакаат да празнуваат

Реална потреба или празниците и распустот ги натераа административците да се повлекуваат од членството во Општинските изборни комисии. Од Државната изборна комисија тврдат дека е жива материја и испразнетите места се потполнети, но за поранешни членови на ДИК е зачудувачки ваков однос кон изборите Членови од Општинските изборни комисии (ОИК) …

Прочитајте повеќе »

Ќе донесат ли парламентарните избори и предвремени за градоначалници?

Ќе донесат ли парламентарните избори и предвремени за градоначалници?

Во изминатите пет години во седум општини се избираа градоначалници надвор од редовните термини. Вакво сценарио може да ги очекува и скопјани и тетовци, како и жителите на Сарај, чиј градоначалници сакаат да станат пратеници и на претстојните парламентарни избори настапуваат како носители на листи. Тројца градоначалници од три различни …

Прочитајте повеќе »

Низ примерот со Босна и Херцеговина се гледа флексибилноста на условеноста на ЕУ

ЕУ знаме

Oлеснетите услови ѝ овозможија на Босна и Херцеговина, по подолго време да се придвижи во агендата за европска интеграција. И, секако, треба да се поздрави сменетиот пристап кон оваа земја, пишува Малинка Ристевска Јорданова Главната вест во врска со проширувањето од мартовската седница на Европскиот совет на ЕУ беше одлуката …

Прочитајте повеќе »

ВИСТИНОМЕР: Не е точно дека Заев и Битиќи со партиски пари се рекламирале на Фејсбук

ВИСТИНОМЕР: Не е точно дека Заев и Битиќи со партиски пари се рекламирале на Фејсбук

Меѓу оние што трошеле партиски пари за реклами на Фејсбук се посочуваат и експремиерот Заев, вицепремиерот Битиќи, како и редица онлајн портали. Доколку се проверат бројките што Левица ги цитира, не само што сумата потрошена за рекламирање е помала за неколку милиони, туку Заев и Битиќи се рекламирале од свој …

Прочитајте повеќе »