Анализа

Различни анализи на теми од општ интерес

Краткиот пат на една лажна вест – долг пат на еден општествен хаос

лаптоп

Никој не рече дека подолгиот пат до една точна вест е лесен. Но, тоа ги разликува новинарите и медиумите од она што е објавено на социјалните мрежи. Пред да се кликне „објави“, да одвоиме 2-3 секунди и да се прашаме, „што ќе постигнам со ова, повредувам ли некој и има …

Прочитајте повеќе »

Отровниот воздух убил повеќе од 500.000 луѓе во ЕУ во 2021 година

загадување

Истражувачите од агенцијата припишале 253.000 смртни случаи на концентрацинте на ПМ 2.5 честичките кои ги прекршиле максималните ограничувања на СЗО Нечистиот воздух убил повеќе од половина милион луѓе во Европската Унија во 2021 година, покажуваат проценките што ги пренесува „Гардијан“. Околу половина од смртните случаи можело да се избегнат со намалување на …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Апасиев како Робеспјер – народен фронт за финална пресметка!

Контраспин: Апасиев како Робеспјер – народен фронт за финална пресметка!

Она што кулминираше со насилство требаше да кулминира со зачестени прес конференции во Собранието и евентуално со протести на кои пошироката јавност ќе ја запознаеше со суштината за која протестира. Вака, поголемиот дел од јавноста зборува за чинот на насилство, а само мал и недоволен дел за изменeтиот Деловник. Левица …

Прочитајте повеќе »

Вакцинацијата не е мисија наменета против граѓаните над 65 години и против децата

Вакцинацијата не е мисија наменета против граѓаните над 65 години и против децата

Граѓаните кои се вакцинираат не се жртви, туку даваат согласност да бидат имунизирани, а задолжителната вакцинација за децата е заштита од веќе искоренети болести кои би можеле да се вратат доколку вакциналниот опфат не е 95 проценти, пишува Вистиномер Објавата изобилува со манипулативни антивакцинални наративи, со цел да се исплашат …

Прочитајте повеќе »

АНАЛИЗА: Цените на млечните производи и на маслото со најголем пад на светскиот пазар – дома инфлацијата преполовена

производи

Во октомври нов пад на цените на основните прехранбени производи на светските пазари. Светската Организација за храна ФАО ги објави новите податоци кои покажуваат пад кај сите основни прехранбени производи, и на месечно и на годишно ниво Десетти месец по ред Светската организација за храна на месечно и на годишно …

Прочитајте повеќе »

Министерство за здравство: Над 420.000 луѓе имаат висок крвен притисок, многумина не ја земаат потребната терапија

Апарат за мерење на крве притисок

Во евиденцијата на услугите на матичните лекари во 2020 година се регистрирани вкупно 428.759 случаи на есенцијална (примарна) хипертензија. Од нив 255.658 се жени, а 173.101 мажи, покажала анализата на Министерството за здравство и Светска банка Лошиот стил на живот, односно дебелината, неактивноста и загадениот воздух, се само некои од …

Прочитајте повеќе »

Антивакциналните дезинформации ги воскреснуваат заборавените болести

Вакцинирање Вистиномер

Дезинформациските наративи продолжуваат да си поигруваат со здравјето на граѓаните, се измислува дека вакцините предизвикуваат „турбокарцином“, дури и кај луѓе кои воопшто не се вакцинирани. Вистиномер забележува тенденција да се сатанизираат вакцинираните Антивакциналните дезинформации ја поткопаа имунизацијата и направија огромна штета на јавното здравје. Загрижувачки се податоците околу вакцинацијата на …

Прочитајте повеќе »

Ќор-фишек за измените во Кривичен законик: „Службен весник“ ги објави, реакциите божем не стивнуваат

парламент на РСМ

И додека опозициските партии во јавноста со соопштенија излегуваат да реагираат на измените на Кривичниот законик, забележливо е дека пратениците од опозицијата го обезбедија кворумот за успешното гласање на спорните измени Пишува: Бојан Блажевски Ќор-фишек, термин во Дигиталниот речник на македонски јазик кој е опишан како „куршум за вежбање чие зрно …

Прочитајте повеќе »