Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Атина и Софија бараат почитување на договорите

Атина и Софија бараат почитување на договорите

Преспанскиот договор е многу повеќе од името – и Скопје и Атина ќе треба да го почитуваат. Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, пред заминувањето од функцијата во обид да ги смири тензиите со јужниот сосед Грција и Бугарија повторно притискаат Северна Македонија да ги почитува потпишаните договори и обврските коишто …

Прочитајте повеќе »

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

Зад овие страшни и растечки бројки се кријат безброј човечки трагедии. Тоа страдање мора да ја поттикне меѓународната заедница да делува итно за да ги отстрани причините на присилното раселување, вели Филипо Гранди, Високиот комесар на ОН за бегалци Присилното раселување се искачи на највисоко ново ниво во светот минатата …

Прочитајте повеќе »

Скопје домаќин на Самит на шефовите на држави и влади од југоисточна Европа

Скопје домаќин на Самит на шефовите на држави и влади од југоисточна Европа

Меѓу гостите во Скопје се претседателите на Албанија, Косово, Црна Гора, но и шефот на грчката дипломатија што е прва посета на висок грчки претставник по реакциите на Грција кон новата власт околу Преспанскиот договор. Со состанок на министрите за надворешни работи во претпладневните часови и Самит на шефови на …

Прочитајте повеќе »

О’Брајан и Лајчак разговараа за ситуацијата на Западен Балкан

О’Брајан и Лајчак разговараа за ситуацијата на Западен Балкан

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Џејмс О’Брајан и специјалниот пратеник на Европската унија (ЕУ) за дијалог Косово-Србија, Мирослав Лајчак, разговараа за случувањата на Западен Балкан и очекувањата во наредниот период. Информацијата ја објави Лајчак, но повеќе детали за разговорот не се познати. Лајчак наскоро ќе …

Прочитајте повеќе »

Сончево и многу топло време, во ноќните часови нестабилно со пороен дожд и грмежи

Сончево и многу топло време, во ноќните часови нестабилно со пороен дожд и грмежи

Денеска ќе се задржи сончево и многу топло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од западен правец. Во ноќните часови и утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со интензивен …

Прочитајте повеќе »

САД и Франција бараат Северна Македонија да се придржува до своите меѓународни обврски

САД и Франција бараат Северна Македонија да се придржува до своите меѓународни обврски

Соединетите Американски Држави и Франција бараат новата Влада во Северна Македонија да ги почитува меѓународните обврски и договори. На брифинг Белата куќа денеска објави патоказ кој го утврдиле претседателите на двете држави, Џо Бајден и Емануел Макрон на средбата во Франција. Во делот за меѓународните теми на Вашингтон и Париз, …

Прочитајте повеќе »

САД ќе обезбедат уште 400 милиони долари помош за Газа

САД ќе обезбедат уште 400 милиони долари помош за Газа

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен најави повеќе од 400 милиони долари дополнителна хуманитарна помош за Палестинците. „Ајде да работиме заедно за да обезбедиме повеќе помош да стигне во Газа и штом ќе биде во Газа, да стигне до луѓето на кои им е најпотребна“, рече Блинкен. Хамас вели дека сака …

Прочитајте повеќе »

Да се скратат часовите поради топлото време, препорачува МОН

Да се скратат часовите поради топлото време, препорачува МОН

Одлуката на надлежните следува откако родители реагираа на социјалните мрежи и негодуваа децата да бидат на училиште во овие жеешки денови, во неклиматизирани училници. Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за учениците од основните училишта трае до 17 јуни, …

Прочитајте повеќе »