Актуелно

Порфириј соопшти дека СПЦ ја прифаќа и признава автокефалноста на МПЦ-ОА

Споменик Доситеј МПЦ

Српската православна црква (СПЦ) го признава и прифаќа барањето за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), објави српскиот патријарх Порфириј во својот говор по задничката литургија меѓу МПЦ-ОА и СПЦ во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. „Сега кога дојдовме овде ви носиме уште една радост. …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Петков: Продолжување на дијалогот за решение засновано на европски вредности

Ковачевски - Петков

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, на маргините на неговата работна посета на Ватикан и Рим по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков. На средбата, на која присуствуваа и министрите за надворешни …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан

Ковачевски на средбата со Папата Франциск

Премиерот Димитар Ковачевски во придружба на ќерката Тамара Ковачевска и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, којашто е во дводневна посета во Рим и Ватикан во рамките на традиционалните свечености во чест на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Светите браќа Кирил и Методиј, денеска беше примена од …

Прочитајте повеќе »

Отворен ден во СОУ Ѓорче Петров во Прилеп

Отворен ден соу ѓорче петров прилеп

Непосредно пред големиот празник на Сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, Средното општинско училиште „Ѓорче Петров“ од Прилеп, организираше Отворен ден во просториите на училиштето. Во холот на училиштето беа поставени промотивни штандови за сите струки. Сите посетители имаа можност, непосредно, во разговор со наставниот кадар и со учениците …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство

Ковачевски Ватикан

Премиерот Димитар Ковачевски ја предводи државно-црковната делегација на аудиенцијата кај Папата Франциск, Светиот Отец на Римокатоличката Црква во Ватикан. По тој повод ви ја пренесуваме изјавата во целина на премиерот Ковачевски од Ватикан: Почитувани претставници на медиумите, Утрово ја имав таа чест и можност да ја предводам државно-црковната делегација на …

Прочитајте повеќе »

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје

Темата ментално здравје стана особено актуелна помеѓу младите по Ковид-пандемијата, кога начинот на кој дотогаш се функционираше и учеше се промени, што пак предизвика нарушување на менталната благосостојба речиси кај сите. Онлајн наставата и социјалната изолација влијаеја кај повеќето ученици и студенти, па сега психолозите имаат „полни раце“ работа. Но, …

Прочитајте повеќе »

Обраќање на премиерот Ковачевски: Успеавме, просечната плата надмина 30.000 денари

ковачевски

Премиерот Ковачевски преку видео обраќање се заблагодари на сите владини претставници во овој и минатиот мандат за трудот кој го вложиле во реализација на едно од најважните ветувања на Владата, просечна плата од над 30.000 денари. Обраќањето на Ковачевски го пренесуваме во неговата интегрална форма: „Почитувани граѓани, Владата предводена од …

Прочитајте повеќе »

Другари, со другари партија не се прави!

Пишува: Зоран Милошески Македонија е мала држава. Настрана од Скопје, во градовите и селата ширум внатрешноста останавме толку малку на број што, безмалку, секој секому е или комшија или роднина. Не дека некогаш не сме можеле да се доброиме, ама… подруго било. Политизираните и корумпирани институции, неконзистентните државни политики и …

Прочитајте повеќе »