Актуелно

Ковачевски во „Маркарт“: Инвестициите и растот на платите се потврда за добрите политики и во услови на најголема светска криза

Премиерот Димитар Ковачевски ја посети германската компанија од автомобилската индустрија „Маркарт“ и заедно со амбасадорката Анке Холштајн и менаџментот на фабриката ја истакнаа важноста од нови инвестиции, иновации, технолошки развој и вработувања и во услови на најголемата светска криза со која светот се соочува во поновата историја. Премиерот Ковачевски во …

Прочитајте повеќе »

Над 450 илјади луѓе во С. Македонија живеат под прагот на сиромаштијата

Речиси 452 илјади граѓани живееле под прагот на сиромаштија во 2020 година во С. Македонија. Сиромаштијата највеќе ја чувствуваат младите на возраст до 17 години. Расте бројот на македонски граѓани коишто живеат во екстремна сиромаштија. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека речиси 452 илјади граѓани живееле под прагот на сиромаштија во …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Нѐ очекува најтешката зима досега, однесувањето на опозицијата е неодговорно

„Лидери се луѓе кои носат одлуки и решаваат прашања кои ги афектираат идните генерации и благосостојбата на граѓаните како и справување на најголемите проблеми со кои тие се соочуваат. Не е лидер тој, кој мисли само на својот личен рејтинг и кој мисли само на тоа, кога ќе бидат наредните …

Прочитајте повеќе »

Обвинителството со нови докази за „Талир-2“, ВМРО-ДПМНЕ не плаќало данок на имот пет години

Со цеде и документи, обвинителот Љубомир Лапе, утрово на Основниот кривичен суд во Скопје му предложи дополнување на доказите во судењето за предметот „Талир 2“, кое се однесува на противзаконската градба на Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ, објави денеска истражувачкиот портал Призма. Меѓу четириесетината докази, се најдоа и решенија од Град Скопје …

Прочитајте повеќе »

Обвинители одзедоа документи од МВР за станицата за технички преглед во која поминал и автобусот на „Беса транс“

Отворена е предистражна постапка во Обвинителството во која треба да се утврди како и зошто станицата за технички преглед „Виа Комерц“, каде што поминал на контрола автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре во Бугарија, не била затворена навремено иако пропусти во работењето биле утврдени и нотирани во записник неколку месеци …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Иднината на нашиот јазик е иднината на нашата татковина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска имаше свое обраќање на настанот по повод Денот на македонскиот јазик. Премиерот Ковачевски во своето обраќање истакна дека Владата искрено и силно е посветена на негувањето и унапредувањето на македонскиот јазик, бидејќи нашиот јазик е нашиот национален и културен идентитет, …

Прочитајте повеќе »

ДОВЕРБАТА ВО ПРАВОСУДСТВОТО ЌЕ СЕ ВРАТИ КОГА ЗАКОНОТ ЌЕ СЕ ПРИМЕНУВА НЕСЕЛЕКТИВНО

Дали се подобрија капацитетите во правосудството од аспект на кадровскиот потенцијал и дилемите околу регрутирањето на судските и обвинителските кадри? Дали се направи квалитативен исчекор во методологијата на оценување на квалитетот на работата на судиите и јавните обвинители во согласност со сложеноста на предметите? Дали Законот за управување со движењето …

Прочитајте повеќе »

Неделков: Ако не се најде договор за 10 дена, преговорите ќе продолжат уште десет

На почеток на преговорите сме, што е добар сигнал и продолжуваме каде што сме застанале. За среќа не почнуваме од нула, што би ни одзело многу време и енергија, туку продолжуваме каде што застанавме, изјави денеска претседателот на СОНК, Јаким Неделков. Тој потенцира дека имаат рок од десет дена за …

Прочитајте повеќе »