Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

(Видео) Европол растури кокаински „суперкартел“

Запленети се тони дроги, уапсени се бројни криминалци: на европската агенција Европол и` успеал голем удар против кокаински „суперкартел“. Во координирани рации извршени во повеќе европски земји, како и во Обединетите Арапски Емирати, приведени се вкупно 49 осомничени, соопшти европската полициска служба Европол денеска во Ден Хаг. Меѓу приведените се …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ создаде хаос и во Скопје и во другите општини

Одговор на новинарско прашање на претседателот на Владата, Димитар Ковачевски при денешната посета на откупниот пункт за тутун во Тутунски Комбинат – Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ пред точно една година победи на локалните избори во државата. Тие освоија 50 општини во државата, тие освоија локална власт во главниот град во државата. Она …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Ковачевски: Расте цената на тутунот, откупот стартува со над 30% повисока цена, владините мерки даваат позитивни резултати

Претседателот на Владата, Димитар Ковачески, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска во Прилеп имаа средба со дел од земјоделците производители на тутун и го посетија откупниот пункт за тутун во рамки на Тутунскиот комбинат во Прилеп. Согласно податоците од Државниот инспекторат за земјоделство, оваа година …

Прочитајте повеќе »

Бензините поевтинуваат за два денара, а дизелот за денар и половина

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се намалуваат за 2 денара по литар, а малопродажната цена на еуродизелот се намалува за 1,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Исто така, за еден денар се намалува и цената на екстра лесното масло за домаќинство. Од вечерва …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Постигнати се добри резултати во санкционирање на насилството врз жени, но имаме уште многу работа во неговото превенирање

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски по повод 16 дена активизам против родово базирано насилство денеска се обрати на трибината „Мултисекторски пристап за ефикасна заштита на жени и девојчиња изложени на насилство“, во организација на Македонскиот полициски синдикат и невладината организација ЕХО што се одржа во салата на Општина Прилеп. …

Прочитајте повеќе »

Скопје утрово во сообраќаен колапс поради блокадата на „Слобода превоз“

Речиси сите пристапи кон центарот на градот утрово беа блокирани поради штрајкот на превозниците на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Поради блокадата на една од најфрекфентните крстосници, стотици возила беа заглавени и чекаа во колони, па возачите не можеа на време да стасаат на своите работни места. „Живеам во Чаир. …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Хаос со превозот во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ создаде катастрофа

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ го доведе во колапс јавниот превоз и создаде хаос во функционирањето на Град Скопје. Новата работна недела Скопјани ја започнаа со сообраќаен метеж, блокирани улици. Приватните автобуски превозници не возат поради неисплатени милионски долгови од страна на Градот Скопје. Скопјани се приморани …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски утре во посета на прилепскиот Тутунски Комбинат и на увид во изградбата на патот Дреново-Фариш

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, утре во 12:00 часот ќе го посети Тутунскиот Комбинат во Прилеп, при што ќе оствари средба со менаџментот и ќе го посети откупниот пункт на тутун. Оттаму, премиерот Ковачевски во придружба на министерот за транспорт …

Прочитајте повеќе »