Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Приватните превозници во нова блокада на Скопје

Причина за блокадата е незадоволство од неисплатениот долг од 1,3 милиони евра од страна на Јавното претпријатие. Се најавува и адикализирање на блокадите. Приватните превозници со 200 автобуси го блокираат булеварот Илинден од пред Владата до крстосницата кај МИ-ДА, каде што се наоѓа Градското собрание. Според најавата на Ленин Јовановски од …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Со новата праведна даночна реформа нема нови даноци, нема зголемени даноци и се укинува прогресивното оданочување

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и министерот за финансии, Фатмир Бесими го презентираа новиот Концепт на даночна реформа. Новата даночна реформа е дел од Стратегијата за реформа на даночниот систем (2021-2025), каде се утврдени главните цели на даночните реформи, поставени во пет приоритети. Целта на новиот Концепт на даночна реформа …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на петтата пленарна сесија на Националната конвенција за Европска унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК) што во организација на Европското движење се одржува во Собранието на Република Северна Македонија. Во продолжение го проследуваме интегралниот текст од обраќањето на претседателот Пендаровски. Почитувани присутни, Дозволете да …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски до Мицкоски: Дали на домашни и странски политичари им велиш дајте ми власт и ќе го сменам Уставот?

Претседателот Димитар Ковачевски од синоќешната трибина од Куманово упати прашање до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Дали на странските политичари кои доаѓаат во државата, вклучитечлно и на домашните политичари, на состаноците што ги има со нив им вели: “Дајте ми власт и ќе го сменам Уставот“ Нека одговори па нека …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Гасификацијата станува реалност, завршени се градежните работи на гасоводот Неготино-Кавадарци-Битола

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и со директорот на Национални енергетски ресурси, Бајрам Реџепи присуствуваа на настан по повод завршувањето на градежните работи за изградба на магистралниот гасовод на делницата Неготино-Кавадарци-Битола во должина од 92 км. Премиерот Ковачевски во изјавата за медиумите истакна …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Претседателите Пендаровски и Штајнмајер во посета на Старата скопска чаршија

Претседателот Стево Пендаровски и претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер денеска ја посетија Старата скопска чаршија, како културно-историски дел од Скопје и симбол на македонското мултиетничко општество. Двајцата претседатели посетија работилница за филигран и се запознаа со начинот на изработка на уникатен накит, а каде неизоставен дел беа и …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: „Водовод“ го прифати нашиот предлог за враќање на цената на водата, градоначалникот Јовчески да го одржи изборното ветување

Прес-конференција на Филип Попоски, претставник на СДСМ во УО на ЈКП „Водовод и канализација“   Почитувани граѓани, Конечно, Управниот одбор на ЈКП „Водовод и канализација“ смогна сили да одговори на барањето на СДСМ и ја врати цената на водата на нивото од пред нејзиното покачување на 22 септември. Тоа беше …

Прочитајте повеќе »

КРЕАТОР СИ ТИ

Пишува: Марија Симоноска Го знаеш ли чувството на жртва, а не си ?! Го знаеш ли чувството на винa, а не си ?! Го знаеш ли чувството на страв од неуспех ?! Го знаеш ли чувството на тивок плач ко невино дете ?! Го знаеш ли чувството на допирот валкан …

Прочитајте повеќе »