Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

О’Брајан и Лајчак разговараа за ситуацијата на Западен Балкан

О’Брајан и Лајчак разговараа за ситуацијата на Западен Балкан

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Џејмс О’Брајан и специјалниот пратеник на Европската унија (ЕУ) за дијалог Косово-Србија, Мирослав Лајчак, разговараа за случувањата на Западен Балкан и очекувањата во наредниот период. Информацијата ја објави Лајчак, но повеќе детали за разговорот не се познати. Лајчак наскоро ќе …

Прочитајте повеќе »

Сончево и многу топло време, во ноќните часови нестабилно со пороен дожд и грмежи

Сончево и многу топло време, во ноќните часови нестабилно со пороен дожд и грмежи

Денеска ќе се задржи сончево и многу топло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од западен правец. Во ноќните часови и утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со интензивен …

Прочитајте повеќе »

САД и Франција бараат Северна Македонија да се придржува до своите меѓународни обврски

САД и Франција бараат Северна Македонија да се придржува до своите меѓународни обврски

Соединетите Американски Држави и Франција бараат новата Влада во Северна Македонија да ги почитува меѓународните обврски и договори. На брифинг Белата куќа денеска објави патоказ кој го утврдиле претседателите на двете држави, Џо Бајден и Емануел Макрон на средбата во Франција. Во делот за меѓународните теми на Вашингтон и Париз, …

Прочитајте повеќе »

САД ќе обезбедат уште 400 милиони долари помош за Газа

САД ќе обезбедат уште 400 милиони долари помош за Газа

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен најави повеќе од 400 милиони долари дополнителна хуманитарна помош за Палестинците. „Ајде да работиме заедно за да обезбедиме повеќе помош да стигне во Газа и штом ќе биде во Газа, да стигне до луѓето на кои им е најпотребна“, рече Блинкен. Хамас вели дека сака …

Прочитајте повеќе »

Да се скратат часовите поради топлото време, препорачува МОН

Да се скратат часовите поради топлото време, препорачува МОН

Одлуката на надлежните следува откако родители реагираа на социјалните мрежи и негодуваа децата да бидат на училиште во овие жеешки денови, во неклиматизирани училници. Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за учениците од основните училишта трае до 17 јуни, …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ во недела ќе ги соопшти имињата на министрите

ВМРО-ДПМНЕ во недела ќе ги соопшти имињата на министрите

Мандатарот Христијан Мицкоски најави дека составот на новата влада ќе биде доставен во Собранието во вторник (18 јуни), откако претходно највисоките партиски органи ќе дадат зелено светло Коалицијата „Твоја Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги прави последните подготовкипред седницата на Извршниот и на Централниот комитет во недела (16 јуни) кога се очекува да …

Прочитајте повеќе »

Многу аплаузи за Зеленски во Бундестагот-бојкот од АфД и БСВ

Многу аплаузи за Зеленски во Бундестагот-бојкот од АфД и БСВ

„Наш заеднички интерес е Путин да ја загуби оваа војна“, рече украинскиот претседател во емотивниот говор во Бундестагот. Пратениците на БСВ и мнозинството пратеници на АфД не беа на вонредната седница. Украинскиот претседател Володимир Зеленски го искористи својот говор во Бундестагот за уште еднаш да ѝ се заблагодари на Германија …

Прочитајте повеќе »

Борисов се соочува со огромен проблем: Пеевски

Борисов се соочува со огромен проблем: Пеевски

ГЕРБ победи на изборите, но победата не изгледа слатка. Борисов има огромен проблем – зголемената непристојна дамка „Пеевски“, која тешко може да се покрие со смоквин лист. Коментар на Веселин Стојнев. Резултатот од парламентарните избори во Бугарија како пак да не враќа на работ на политичка криза. Прво, затоа што 50-тото Народно собрание ќе има уште помал …

Прочитајте повеќе »