Актуелно

Бектеши: Со глоби до 10.000 евра и забрана за вршење на дејност до две години ќе се санкцинираат трговците кои работат со нечесни трговски практики

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на предлог на Министерството за економија, Владата денеска го усвои новиот Предлог закон за заштита на потрошувачи. Во прилог Ви го доставуваме говорот на министерот од оваа прес-конференција: „На предлог на Министерството за економија Владата на денешната седница го усвои …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Непостоечки економски геноцид и наводни спасувачки блокади на институциите – спин до спин во говорот на Мицкоски

Иако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како што вели во својот говор, самиот се смета за „прв меѓу еднаквите кој ја добил големата одговорност да го предводи народот со бајракот на слободата кон промени и подобра иднина за нашата Македонија“, во својот говор, кој изобилуваше со спинови, не даде доволно …

Прочитајте повеќе »

Отворено писмо на СДММ до европските лидери за почеток на преговори со ЕУ

Социјалдемократската младина на Македонија заедно со подмладоци на сестринските партии од регионот, напиша отворено писмо до европските лидери во кое се бара почеток на преговарачкиот процес меѓу Европската Унија и Западен Балкан. Во писмото е потенцирано дека интеграцијата на Западен Балкан во Европската Унија е прашање на безбедност и дека …

Прочитајте повеќе »

Се случи ли народ на митингот на ВМРО-ДПМНЕ?

Ерол Ризаов

Не ни се пишува ништо добро бидејќи и ова „случување на народот“ е исто како и во изминатите 35 години на митингување. Пишува Ерол Ризаов. Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, имал само десет години кога првпат е употребена многу примамливата митингашка крилатица: „Десио се народ“. Поради детската возраст тогаш, …

Прочитајте повеќе »

ЗНМ: Во својот говор Мицкоски омаловажуваше новинари

Реакција на ЗНМ на омаловажувањето на новинари од страна на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на непримерната комуникација на Христијан Мицкоски, претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, преку која јавно се омаловажуваат новинари што известуваат за билатералниот спор со Бугарија. Тој во својот партиски …

Прочитајте повеќе »

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на настанот „Виртуелното е реално: Зајакнување на законодавните рамки за поддршка на телесната автономија“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на регионалниот форум „Виртуелното е реално: Зајакнување на законодавните рамки за поддршка на телесната автономија“ што се одржува во организација на канцеларијата на УНФПА во Северна Македонија во соработка со канцеларијата на УНФПА на Балканот. Во своето обраќање на настанот, сопругата на претседателот …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Марин: Меѓусебната силна поддршка со Финска ги јакне соработката и европската иднина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и премиерката на Република Финска Сана Марин, којашто е во работна посета на нашата земја, имаат тет-а-тет средба на која разговараа за повеќе прашања од интерес на двете земји. Во фокусот на средбата Ковачевски-Марин беше поддршката што Република Финска ја добива …

Прочитајте повеќе »

Владина коалиција: Со Декларација потврдуваме избори во 2024 година

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска одржа средба со владината коалиција на која што уште еднаш беа потврдени и реафирмирани стратешките приоритети на Владата  за справување со последиците од глобалната криза и концептот за политичка стабилност на државата. Во продолжение е обраќањето на премиерот Ковачевски во целина: „Повод за денешната …

Прочитајте повеќе »