Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Тензии на северот на Косово, Србија ја подигна борбената готовност

Српскиот претседател Александар Вучиќ издаде наредба за подигнување на борбената готовност на војската на Србија, откако косовската полиција употреби солзавец и шок бомби за да ги растера граѓаните собрани пред општинската зграда во Звечан. До ова дојде откако новите градоначалници на Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток се обидоа да влезат …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски-Марфи: Силна поддршка од САД за Северна Македонија цврсто да продолжи по европскиот пат

Ковачевски-Марфи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска имаше официјална средба со членот на Сенатот на САД, Крис Марфи, којшто е во посета на Северна Македонија. На средбата, во состав на македонската делегација присуствуваа првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу …

Прочитајте повеќе »

Европарламентарците дадоа поддршка, Северна Македонија да добие 100 милиони евра за реформски процеси и економска стабилност

евопски парламент

Европарламентарците изгласаа на Република Северна Македонија да и се одобрат 100 милиони евра преку инструментот за Макрофинансиска помош. Денеска членовите на Комитетот за меѓународна трговија го поддржаа предлогот на Европската комисија, со што средствата од овој инструмент наскоро ќе бидат ставени на располагање. Следува потпишување на Меморандум за разбирање помеѓу …

Прочитајте повеќе »

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Промовиран научниот труд на Николче Мариновски „Оперативните функции во македонската текстилна индустрија“

Вчера, на Денот на сесловенските просветители и основоположници на словенската писменост и литература, светите браќа Кирил и Методиј, во Собраниската сала на Општина Прилеп беше промовирана книгата, научниот труд на Николче Мариновски со наслов „Оперативните функции во македонската текстилна индустрија“. Книгата е, всушност, текстот на докторската дисертација на Мариновски насловена …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со магистралниот пат Куманово – Страцин, го развиваме регионот, ја поврзуваме државата на исток и запад, стануваме клучен транзитен центар на Балканот

магистрален пат Куманово - Страцин

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми, денеска присуствуваше и се обрати на настан по повод официјалното пуштање во употреба на магистралниот пат Куманово – Страцин. Оваа патна делница, …

Прочитајте повеќе »

Владата на Северна Македонија достоинствено го одбележа Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј, под мотото „Писмото е нашиот универзум“,

Писмото е нашиот универзум

Достоинствено и со државни почести, под мотото „Писмото е нашиот универзум“, Владата на Република Северна Македонија, го одбележа државниот празник 24 Мај – Ден на сесловенските просветители светите браќа Кирил Методиј. Во рамки на дводневното чествување на празникот, што се одржа во Охрид, колевката на словенската писменост, се одржаа настани, …

Прочитајте повеќе »

Почина Тина Тарнер, кралицата на рокенролот

тина тарнер

Тина Тарнер, една од најпопуларните женски уметници на сите времиња, почина денеска на 83 години во својот дом во Швајцарија. „Со голема тага ја објавуваме смртта на Тина Тарнер. Со својата музика и нејзината безгранична страст за животот, таа маѓепса милиони фанови ширум светот и ги инспирираше ѕвездите на утрешниот …

Прочитајте повеќе »

(Галерија) Лукаревска: Во изминатите 6 години многу направивме, но не значи дека тоа е доволно

Во рамки на караванот „Рамо до рамо до победа“, заменичката претседател на СДСМ, Сања Лукаревска денеска присуствуваше на маалски средби во Урбаните заедници „Варошко Маало“ и „Корзо“ во Прилеп. Правејќи кратко резиме на работата на Владата во изминатите 6 години, Лукаревска потенцираше дека и покрај сите проблеми и владеење во …

Прочитајте повеќе »