Актуелно

Почина Медлин Олбрајт, првата жена државен секретар на САД

Медлин Олбрајт

Медлин Олбрајт, првата жена државен секретар во историјата на Соединетите Американски Држави, почина од канцер на 84 годишна возраст, објави нејзиното семејство, пренесе „Асошиејтед прес“. И покрај тоа што беше дел од Демократската партија, таа работеше и со Републиканците, а во 1996 година беше одбрана од претседателот Бил Клинтон да …

Прочитајте повеќе »

Бајден на три самити во Брисел за Украина – што ќе договорат сојузниците?

Бајден

Дури и пред „Ер Форс Уан“ да слета во Брисел со американскиот претседател Џо Бајден кој во четврток треба да учествува на три самити за Украина, западните сојузници веќе го најдоа тоа што го бараа – а тоа е премногу реткото чувство на единство. За тоа треба да му се заблагодарат на рускиот претседател Владимир Путин. По руската …

Прочитајте повеќе »

НАТО ќе распореди нови борбени групи во Бугарија, Унгарија, Романија и Словачка

НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека западната алијанса ќе распореди четири нови борбени групи низ Бугарија, Унгарија, Романија и Словачка како дел од нејзиниот одговор на неиспровоцираната инвазија на Русија на Украина. НАТО веќе има борбени групи во Естонија, Латвија, Литванија и Полска. „Очекувам лидерите да се согласат …

Прочитајте повеќе »

Мартовските пензии со дополнителните 1.000 денари ќе почнат да се исплаќаат од 29 март

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец март 2022 година и го задолжи Фондот на пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 28.03.2022 година, а на деловните банки им препорача …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е доказ како со криминал и корупција, од голтарска се станува најбогата партија во Европа

Изјава за медиуми на Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ е типичен доказ како од од голтарска партија се станува најбогатата партија во Европа преку криминал и корупција. Признанијата пред македонските судови на поранешните високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ и пресудите како онаа за Титаник се само уште …

Прочитајте повеќе »

Одземени ингеренциите на Општина Битола за градинките „Естреа Овадија Мара“

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги одзеде надлежностите на Општина Битола, на градоначалникот Тони Коњановски и Советот на  општина Битола за управување со установата „Естреа Овадија Мара“, која во својот состав има 9 градинки. Причината за ваквиот потег на Министерството е неизгласувањето на седница на Совет на членот …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Премиерот Ковачевски на увид во изградбата на експресниот пат Градско–Прилеп, на потегот Фариш–Дреново

Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми, извршија увид во изградба на експресен пат Градско–Прилеп, на втора фаза на потегот Фариш–Дреново. Изградбата на експресниот пат Градско–Прилеп е поделена на три делници: Првата делница е Градско-Дреново …

Прочитајте повеќе »

Димитров: Украинските аспирации за членство во ЕУ и лекциите од Западниот Балкан

Димитров

Во овој пресвртен момент за континентот, ЕУ мора повторно да ја види големата слика, да делува стратешки и да го третира проширувањето сериозно. Пишува Никола Димитров Бруталниот напад на претседателот Путин врз Украина ја промени Европа буквално преку ноќ. Незамисливото стана возможно, децениски табуа се прекршија за неколку денови. Од воведувањето на …

Прочитајте повеќе »