Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Избирачки списоци, оружје и кеш: Изборни манипулации во Охрид и Чашка

Избирачки списоци, оружје и кеш: Изборни манипулации во Охрид и Чашка

Двајца членови на избирачки одбор од Охрид, предложени од една политичка партија имале фотографии од избирачкиот материјал со лични податоци за гласачите, како и фотографии од гласачко ливче со заокружен еден кандидат. Во Чашка, кај двајца жители на с. Мелница се најдени избирачки списоци со лични податоци, оружје и поголема …

Прочитајте повеќе »

„Челичниот брат“ Ши во Србија

„Челичниот брат“ Ши во Србија

Претседателот Ши Џинпинг пристигнува во Белград на симболичен датум. Во Србија кинеските компании имаат бројни бизниси. За Србија, пак, Пекинг е сигурна поддршка во перманентната политика на балансирање. Чарлс Партон, британски аналитичар и поранешен дипломат во Кина, смета дека посетата на Ши Џинпинг на Србија е помалку стратешки важна од …

Прочитајте повеќе »

Цензусот ќе пресуди кој ќе дава мандат за нова влада

Цензусот ќе пресуди кој ќе дава мандат за нова влада

Ако има цензус од 40 отсто на претседателските избори, новиот претседател ќе даде заклетва пред стариот собраниски состав и тој ќе дава мандат за новата влада. Ако нема цензус, мандатот за нова Влада може да го додели актуелниот собраниски спикер Јован Митревски кој ќе треба да распише нови избори. Граѓаните …

Прочитајте повеќе »

Костадиновска-Стојчевска: Училиштето во Љубојно е основата на нашето образование и идентитет

Костадиновска-Стојчевска: Училиштето во Љубојно е основата на нашето образование и идентитет

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, од старото училиште во Љубојно, каде што е започната реконструкцијата за создавање нов модерен Центар за македонски јазик, порача дека темелите на ова здание се историски темели на образованието на мајчин македонски јазик. „Низ оваа порта која пркосно им одолева на децениите, на крајот на …

Прочитајте повеќе »

Трошок од 800 илјади евра за дијаспората, зошто гласањето не е онлајн?

Трошок од 800 илјади евра за дијаспората, зошто гласањето не е онлајн?

Дијаспората ќе гласа само на претседателските избори, бидејќи не е исполнет условот за тоа да се случи и за парламентарните. Без разлика на ова партиските набљудувачи се на пат по светот, но имињата се тајна. Вкупно за ова се предвидени 800 илјади евра државни пари. Утре 7 ми мај гласа …

Прочитајте повеќе »

Денеска гласаат болните, затворениците и дијаспората

Денеска гласаат болните, затворениците и дијаспората

На вториот круг од претседателските избори право на глас имаат 1.814.317 избирачи, а на парламентарните избори 1.815.350 избирачи. Правото на глас денес ќе го остварат болните и изнемоштените лица, како и затворениците во казено-поправните домови во државата. Според Државната изборна комисија, за претседателските избори ќе гласаат 11.123 болни и немоќни …

Прочитајте повеќе »

Денеска претпладне сончево, од ноќеска почнува период на нестабилно време со пороен дожд

Денеска претпладне сончево, од ноќеска почнува период на нестабилно време со пороен дожд

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне и во текот на ноќта ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Во следните три дена под влијание на нов влажен бран во поголем дел …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Oва е последниот повик за Европа, ние не се откажуваме (Видео)

Ковачевски: Oва е последниот повик за Европа, ние не се откажуваме (Видео)

Со испраќање на порака за здружување на силите на патот кон Европската Унија, Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија вечерва го одржа завршниот митинг во Скопје, непосредно пред изборите закажани за среда. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, на присутните граѓани им порача дека двојните избори на 8 мај се последниот повик за …

Прочитајте повеќе »