Балкан

Вести од Балканот

Мирна состојба во општините на северот на Косово

Косовската полиција соопшти дека состојбата е мирна во општините на северот на Косово, населени со мнозинско српско население. Ветон Елшани од косовската полиција за Радио Слободна Европа изјави дека состојбата на север е стабилна и дека полицајците се уште престојуваат во близина на зградите на општините Звечан, Лепосавиќ и Зубин …

Прочитајте повеќе »

Ново поглавје во седуммесечната криза на северот на Косово?

Билансот на вчерашните (26.05) инциденти на северот на Косово е повеќе од десетина повредени граѓани, 5 повредени полицајци и 4 оштетени полициски возила. Освен тоа, удар доживеаја и некои важни односи. Во петокот (26.05), нешто пред пладне, во мнозинските српски општини на северот на Косово се огласија сирените за воздушна …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ се повлекува од лидерското место во СНС

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на синоќешниот митинг наречен „Србија на надежта“ соопшти дека од денеска нема да биде претседател на неговата партија, Српската напредна странка (СНС). „Ова е последна вечер кога зборувам како претседател на СНС“, рече Вучиќ на митингот во Белград, додавајќи дека на чело на СНС ќе …

Прочитајте повеќе »

Тензии на северот на Косово, Србија ја подигна борбената готовност

Српскиот претседател Александар Вучиќ издаде наредба за подигнување на борбената готовност на војската на Србија, откако косовската полиција употреби солзавец и шок бомби за да ги растера граѓаните собрани пред општинската зграда во Звечан. До ова дојде откако новите градоначалници на Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток се обидоа да влезат …

Прочитајте повеќе »

Бесплатно, во полни автобуси, симпатизери на Вучиќ се мобилизираат за вечерашниот митинг во Белград

Вучиќ

Претседателот на Народното движење за слобода, Мирослав Паровиќ, извести дека „неколку илјади лица“ вработени во јавните претпријатија, државната администрација и локалните самоуправи „утрово исчезнале од своите работни места“ Српскиот претседател Александар Вучиќ и неговата Српска напредна странка (СНС) мобилизираа стотици поддржувачи за да присуствуваат на големиот собир кој ќе се одржи вечерва …

Прочитајте повеќе »

ЕУРОПОЛ: 37 уапсени, сузбиена балканска криминална група трговци на дрога и оружје

еуропол

Вкупно 37 осомничени, меѓу кои и водачот на криминална банда која тргувала со оружје и со дрога, босански државјанин, кој е веќе в затвор и се смета за личност од висок ризик, се уапсени во координирана меѓународна операција, соопшти ЕУРОПОЛ. Балканската криминална организација е сузбиена во серија синхронизирани рации спроведени на …

Прочитајте повеќе »

Србија: вонредни избори – единствена понуда?

србија протести

Владеjачката Српска напредна партија организира митинг денеска (26.05.2023), а опозицијата утре. Претседателот Вучиќ сега има проблем со граѓаните, а не со опозицијата, оценуваат аналитичарите со кои разговараше ДВ. Режимските медиуми веќе со денови го одбројуваат времето до одржувањето на митингот во петок, 26 мај, со задолжителната забелешка дека тоа ќе …

Прочитајте повеќе »

Ранети две лица во престрелка во Белград, едното е македонски државјанин

полиција

Две лица на возраст од 20 до 30 години биле ранети вчера пред ресторан за брза храна на улицата Максим Горки во Врачар, Белград, пренесуваат српските медиуми. Според Н1, околу 19.40 часот било пукано кон А.П (26), кој се здобил со повреди во натколеницата, а на Новопазарска бил пронајден маж …

Прочитајте повеќе »