Балкан

Вести од Балканот

Атина и Софија бараат почитување на договорите

Атина и Софија бараат почитување на договорите

Преспанскиот договор е многу повеќе од името – и Скопје и Атина ќе треба да го почитуваат. Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, пред заминувањето од функцијата во обид да ги смири тензиите со јужниот сосед Грција и Бугарија повторно притискаат Северна Македонија да ги почитува потпишаните договори и обврските коишто …

Прочитајте повеќе »

Скопје домаќин на Самит на шефовите на држави и влади од југоисточна Европа

Скопје домаќин на Самит на шефовите на држави и влади од југоисточна Европа

Меѓу гостите во Скопје се претседателите на Албанија, Косово, Црна Гора, но и шефот на грчката дипломатија што е прва посета на висок грчки претставник по реакциите на Грција кон новата власт околу Преспанскиот договор. Со состанок на министрите за надворешни работи во претпладневните часови и Самит на шефови на …

Прочитајте повеќе »

О’Брајан и Лајчак разговараа за ситуацијата на Западен Балкан

О’Брајан и Лајчак разговараа за ситуацијата на Западен Балкан

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Џејмс О’Брајан и специјалниот пратеник на Европската унија (ЕУ) за дијалог Косово-Србија, Мирослав Лајчак, разговараа за случувањата на Западен Балкан и очекувањата во наредниот период. Информацијата ја објави Лајчак, но повеќе детали за разговорот не се познати. Лајчак наскоро ќе …

Прочитајте повеќе »

Борисов се соочува со огромен проблем: Пеевски

Борисов се соочува со огромен проблем: Пеевски

ГЕРБ победи на изборите, но победата не изгледа слатка. Борисов има огромен проблем – зголемената непристојна дамка „Пеевски“, која тешко може да се покрие со смоквин лист. Коментар на Веселин Стојнев. Резултатот од парламентарните избори во Бугарија како пак да не враќа на работ на политичка криза. Прво, затоа што 50-тото Народно собрание ќе има уште помал …

Прочитајте повеќе »

Maж се полил со бензин и се самозапалил пред зградата на хрватската Влада

Maж се полил со бензин и се самозапалил пред зградата на хрватската Влада

Maж се полил со бензин и се самозапалил утрово пред зградата на Владата на Хрватска. Пред зградата на Владата видно шокиран бил и премиерот Андреј Пленковиќ кој веднаш го повикал министерот за здравство Вили Берош и координирале акција за згрижување на лицето, пренесува „Јутарњи“. На местото на несреќата одекнуваат сирени на …

Прочитајте повеќе »

Не е точно дека во Резолуцијата за геноцид во Сребреница, Србите се прогласени за „геноциден народ“

Не е точно дека во Резолуцијата за геноцид во Сребреница, Србите се прогласени за „геноциден народ“

Резолуцијата го осудува негирањето на геноцидот и величењето на воените злосторници. Со Резолуцијата се предлага 11 јули да биде прогласен за Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од геноцидот во Сребреница. Во официјалниот текст на Резолуцијата за геноцид во Сребреница никаде не се споменува ниту српскиот, ниту било кој друг …

Прочитајте повеќе »

ЦИНС: Мистериозен увоз на СНС од речиси три милиони евра

ЦИНС: Мистериозен увоз на СНС од речиси три милиони евра

Царинските податоци што ги добил ЦИНС покажале дека промотивните материјали на СНС пристигнале во Белград од Узбекистан, Турција и Кина преку Русија. Но, во извештаите за трошоците на изборната кампања што СНС ги доставила до Агенцијата за спречување на корупцијата по изборите, не се споменува овој увезен промотивен материјал Роба …

Прочитајте повеќе »

„Разделба“ не значи независност, туку крај на Република Српска, според амбасадата на САД во БиХ

„Разделба“ не значи независност, туку крај на Република Српска, според амбасадата на САД во БиХ

„Разделба“ од Република Српска(РС) не значи независност на РС или крај на Босна и Херцеговина(БиХ), туку крај на Република Српска, соопшти амбасадата на Соединетите Американски Држави(САД) во БиХ, еден ден откако властите на тој ентитет најавија дека ќе и предложат „мирна разделба“ со другиот босанскохерцеговски ентитет, Федерацијата на Босна и …

Прочитајте повеќе »