Балкан

Вести од Балканот

Петков: Корупцијата е најдобриот инструмент на Москва за влијание на Балканот

петков

Корупцијата е најдобриот инструмент на Москва за влијание на Балканот, вели бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за британскиот весник „Тајмс“, а чии најважни поенти ги пренесува Медиа Пул. За време на краткиот премиерски мандат, Петков вели дека успеале да ја ограничат корупцијата на локално ниво во Бугарија, но и откриле дека имале …

Прочитајте повеќе »

Пељешки мост од босанска перспектива: Прво ќе биде потешко, па подобро

хрватска мост

Хрватите го досонуваа својот сон, а граѓаните на Неум добија бесплатна туристичка атракција. Што им носи Пељешки мост на жителите на единственото босанско гратче на Јадранско Море? Стотици камери од Неум, Босна и Херцеговина, го снимаа спектакуларниот огномет и отворањето на Пељешки мост во соседна Хрватска. Како некаква врамена слика, далеку …

Прочитајте повеќе »

Во Бугарија ќе има предвремени избори откако БСП не успеа да формира парламентарно мнозинство

Бугарската социјалистичка партија (БСП) не успеа да формира парламентарно мнозинство и утре ќе му го врати мандатот за состав на нова влада на претседателот Румен Радев, јавува Бугарското национално радио. Претседателот на парламентарната група на БСП во актуелното собрание изјави дека одговорноста за ваквиот чин е на партиите ГЕРБ, ДПС, Има …

Прочитајте повеќе »

Мислења од Бугарија: „Македонскиот јазик ги има сите карактеристики на литературен јазик“

Јазикот е она со што се идентификуваат државите, посебно оние во развој. И никој не може да го негира правото на таква самоидентификација. Проф. Ана-Марија Тотоманова и Александар Ќосев зборуваат за јазичниот спор со РСМ. Александар Андреев разговара со Александар Ќосев, професор по културна историја на модерна Европа, член на …

Прочитајте повеќе »

Бугарските социјалисти во обид да состават влада на чело со Асен Василев

Бугарската социјалистичка партија нема да го врати третиот и последен мандат за формирање влада, одлучи Националниот совет на партијата. Извршното тело на бугарските социјалисти со 96 гласа „за“, 15 „против“ и два воздржани гласаше нивната партија да се обиде да го реализира мандатот, наместо да му го врати на бугарскиот …

Прочитајте повеќе »

Отворен Балкан: Северна Македонија, Албанија и Србија заедно обезбедуваат храна и струја за своите граѓани пред почетокот на кризната зима

Отворен Балкан

Денес во Тирана продолжува работата на меѓувладините групи и стопанските комори на земјите членки на Отворен Балкан со фокус на менаџирање и брза реакција при катастрофи и несреќи, при недостаток на храна и при енергетска криза. Во услови на светска економска и енергетска криза, регионалното поврзување со цел поголема енергетска …

Прочитајте повеќе »

Хрватска го добива големиот инфраструктурен проект, Пељешкиот мост долг 2.400 метра и „тежок“ 420 милиони евра

хрватска мост

Денеска во Хрватска свечено ќе биде пуштен во употреба Пељешкиот мост, големиот инфраструктурен објект со кој југот на Хрватска ќе биде поврзан со останатиот дел од државата. Должината на мостот изнесува 2.400 метра, а неговата вкупна вредност изнесува 420 милиони евра, од кои 85 отсто или 357 милиони евра, ги …

Прочитајте повеќе »

Протести во Сараево против измените на Изборниот закон

протести сараево

Неколку илјади граѓани во текот на ноќта протестираа пред Канцеларијата на високиот претставник (ОХР) поради можни најави за измени на Изборниот закон на БиХ. Причината е документ кој се појави во јавноста, а кој го претставува наводниот нацрт на одлуката на високиот претставник Кристијан Шмит, со која се планира да …

Прочитајте повеќе »