Балкан

Вести од Балканот

Курти и Ескобар разговарале за ситуацијата на северот на Косово

Премиерот на Косово Албин Курти и специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар разговараа за актуелната ситуација и неодамнешните случувања во Приштина, особено во северниот дел на Косово. Во соопштението е посочено дека на средбата било нагласено дека итно да се отстранат барикадите на патиштата. „На средбата се …

Прочитајте повеќе »

Северот на Косово и натаму е блокиран

Шефицата на германската дипломатија Бербок оцени дека Косово ги намалило тензиите со одлагање на локалните избори на северот на Косово, а реториката од Србија го прави спротивното. Северот на Косово и натаму е блокиран. Северот на Косово е и натаму блокиран, а преку административните премини Брњак и Јариње не може …

Прочитајте повеќе »

Увид на РСЕ во француско-германскиот предлог: Не се споменува признавање и членство во ОН

Еднакви права на Србија и Косово, почитување на територијалниот интегритет и неповредливост на границите, признавање на државните симболи и посебен аранжман за српската заедница во Косово се клучните елементи на предлогот што е на маса во Приштина и во Белград. Можноста за меѓусебно признавање или членството на Косово во Обединетите …

Прочитајте повеќе »

Борел- ЕУ нема да толерира напади врз ЕУЛЕКС

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за заедничка надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел повика на отстранување на барикадите и деескалација. „ЕУ нема да толерира напади врз ЕУЛЕКС Косово или употреба на насилни, криминални дејствија на север“, напиша шефот на европската дипломатија на Твитер. „Групите на косовските Срби мора веднаш …

Прочитајте повеќе »

Брнабиќ повика на смиреност по инцидентите на северот на Косово

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска повика на смиреност и трпение по синоќешните инциденти на северот на Косово каде што демонстранти направија блокади со камиони. Во текот на ноќта косовската полиција соопшти дека во три наврати од различни локации од демонстрантите било пукано кон полицајците. Дополнителни и Мисијата на ЕУЛЕКС соопшти …

Прочитајте повеќе »

Косовската полиција привремено ги затвори граничните премини кај Јариње

Косовската полиција соопшти дека граничните премини на северот на Косово во Јариње и Брњак се привремено затворени, а поводот за тоа е полициска проценка и мерка за претпазливост по блокадите кои ги поставија српските жители на неколки села. Полицијата соопшти дека мерките за претпазливост се преземени по блокадите на територијата …

Прочитајте повеќе »

Хрватска во Шенген: остварување на историската цел

„Конечно!“, ја коментираа многумина веста дека министрите за внатрешни работи на ЕУ одлучија да го поддржат пристапувањето на Хрватска во Шенген зоната од 1 јануари следната година. Што тоа конкретно значи за граѓаните? Ана од Загреб секојдневно додека се спрема за работа доживува голем стрес. Но, не заради самата работа, …

Прочитајте повеќе »

Уапсен црногорскиот специјален обвинител Саша Чаѓеновиќ

Специјалниот обвинител Саша Чаѓеновиќ денеска е уапсен под сомнение за создавање криминална организација и злоупотреба на службената положба, соопшти Државното обвинителство на Црна Гора. „По наредба на Специјалното државно обвинителство, Специјалното одделение за полиција утрово го лиши од слобода специјалниот обвинител С.Ч. поради основи на сомнение дека вршејќи ја функцијата …

Прочитајте повеќе »