Пари

Битиќи: Поедноставните регулативи и постапки кај царинските управи носат успешна економска соработка

Битиќи

аменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска се обрати на онлајн настанот „Унапредување на економските и царинските регулативи во време на криза“ организиран од амбасадата на Република Грција во Северна Македонија. Во продолжение Ви го пренесуваме интегралното обраќање на вицепремиерот …

Прочитајте повеќе »

Поради растечката инфлација, Народната банка ја зголеми основната каматна стапка на 1,75%

Растечката инфлација, која во април достигна годишна стапка од 10,5 отсто доведе до ново зголемување на основната каматна стапка на благајничките записи, информираат од Народната банка на РСМ (НБРСМ). Денеска се одржала редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на којашто било одлучено да се изврши …

Прочитајте повеќе »

Порталб анализа: доаѓа кризен период – новите заеми мора домаќински да се трошат

ММФ

Новите задолжувања неминовно ќе го зголемат јавниот долг но клучното прашање е за што ќе се трошат парите – за тековни буџетски функции или за капитални инвестиции, пишува Порталб.  Во најава е нов заем од ММФ во износ од околу 900 милиони евра – економистите предупредуваат дека Владата мора стратешки да ги …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Денарот останува еден од клучните столбови на стабилноста на македонската економија

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати по повод јубилејот 30 години од монетарното осамостојување. Пред 30 години, на 26 април, беа поставени основите на монетарната самостојност, беше воведен денарот како наша парична единица, којашто го замени тогашниот југословенски динар, а Народната банка почна да функционира како самостојна централна банка. Со ова …

Прочитајте повеќе »

Започна исплатата на априлските пензии

Денеска започна исплатата на априлските пензии, која ќе се врши во четири групи според распоредот составен согласно висината на пензијата: – За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата ќе се изврши во вторник, 26.04.2022 година; – За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата ќе се изврши во среда, 27.04.2022 …

Прочитајте повеќе »

Кредитот од ММФ ќе ја одржува во живот македонската економија

Кредитната линија преку монетарците ќе ги покрива стасаните обврски и нема да може да се користи за плати и пензии, предупредуваат експертите. Поскапените опции за задолжување преку еврообврзница ја менува стратегијата на македонската влада, која објави дека преку монетарците ќе го финансира буџетот. Министерот за финансии Фатмир Бесими, кој пред …

Прочитајте повеќе »

Од вторник започнува исплатата на пензиите за месец април

Пензионери во парк пензии

На синоќешната седница, Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец април 2022 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 21.04.2022 година. Со тоа, банките треба да обезбедат пензионерите да може да …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Фокусот на Владата е раст на економијата, енергетска транзиција и одржливо земјоделство

Премиерот Димитар Ковачевски на отворањето на Економскиот форум во организација на „Finance Think“, зборуваше за актуелната состојба во земјата предизвикана од глобалните промени кои се случуваат, за состојбата на буџетот, реализацијата на структурните економски реформи и приоритетите на Владата за ублажување на ефектите од ценовниот шок и одржување на ликвидноста …

Прочитајте повеќе »