Пари

Вести од светот на парите и финансиите.

Започна исплатата на априлските пензии

Денеска започна исплатата на априлските пензии, која ќе се врши во четири групи според распоредот составен согласно висината на пензијата: – За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата ќе се изврши во вторник, 26.04.2022 година; – За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата ќе се изврши во среда, 27.04.2022 …

Прочитајте повеќе »

Кредитот од ММФ ќе ја одржува во живот македонската економија

Кредитната линија преку монетарците ќе ги покрива стасаните обврски и нема да може да се користи за плати и пензии, предупредуваат експертите. Поскапените опции за задолжување преку еврообврзница ја менува стратегијата на македонската влада, која објави дека преку монетарците ќе го финансира буџетот. Министерот за финансии Фатмир Бесими, кој пред …

Прочитајте повеќе »

Од вторник започнува исплатата на пензиите за месец април

Пензионери во парк пензии

На синоќешната седница, Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец април 2022 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 21.04.2022 година. Со тоа, банките треба да обезбедат пензионерите да може да …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Фокусот на Владата е раст на економијата, енергетска транзиција и одржливо земјоделство

Премиерот Димитар Ковачевски на отворањето на Економскиот форум во организација на „Finance Think“, зборуваше за актуелната состојба во земјата предизвикана од глобалните промени кои се случуваат, за состојбата на буџетот, реализацијата на структурните економски реформи и приоритетите на Владата за ублажување на ефектите од ценовниот шок и одржување на ликвидноста …

Прочитајте повеќе »

ВРЕДНОСТА НА ОНЛАЈН ТРАНСАКЦИИТЕ ВО 2021 ИЗНЕСУВА 437 МИЛИОНИ ЕВРА, ГОДИШЕН РАСТ ОД 59%

број и вредност на онлајн трансакции 2016-2021

Во 2021 година кон домашните е-трговци се слеале 335,3 милиони евра Од започнувањето на пандeмијата, е-трговијата на глобално ниво забележа значително забрзан раст. Исклучок од ова не беше ниту Северна Македонија каде забележителен е значителен раст во бројот и вредноста на реализирани онлајн трансакции и тоа најмногу во трансакциите реализирани …

Прочитајте повеќе »

Порталб анализа: Паѓаат каматите на депозитите и на кредитите – зголемена внимателност од нови задолжувања

пари пензии плати

Банкарската 2022 година започна со пад на каматите и за депозитите и за кредитите. Каматите за штедење остануват под 1 отсто. Во првите два месеци од оваа година на месечно ниво депозитите се намалиле додека кај кредитирањето има раст од 0,9 отсто во февруари, пишува Порталб.мк. Податоците покажуваат дека граѓаните и фирмите …

Прочитајте повеќе »

Утре започнува исплатата на мартовските пензии со дополнителните 1.000 денари

Утре, вторник 29 март, започнува исплатата на мартовските пензии по следниот распоред: – за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата ќе се изврши утре, вторник, 29.03.2022 година; – за пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата ќе се изврши во среда, 30.03.2022 година; – за пензии со висина 14.001-18.000 денари, …

Прочитајте повеќе »

Влада: Просечната нето плата во јануари порасна на 29.980 денари

Континуирано расте, просечната месечна нето-плата. Согласно најновите податоци на Државниот завод за статистика во јануари 2022 година исплатената нето-плата по вработен, изнесува 29.980 денари. Во споредба со просечната нето-плата за месец јануари 2021 година, зголемувањето е за 1.708 денари или за 6%. Согласно статистика, зголемувањето се должи пред сѐ на …

Прочитајте повеќе »