Магазин

Започнува Европското првенство во танци 2022

Европско првенство во танци 2022

Европското првенство во танци 2022, во наредните неколку дена (02.07.2022-05.07.2022) со добра причина, ќе ги обедини најдобрите танчери од Европа во пријателска, семејна атмосфера каде што секој може да дојде и да открие хип хоп танц, да се восхитува на спектакуларните изведби на танчерите. На првенството кое ќе се оддржи …

Прочитајте повеќе »

Оваа сабота во Скопје ќе се одржи Crazy Summer Festival

Crazy Summer Festival

Летото е идеално време за музички фестивали и забави, а оваа сабота  е резервирана за „Школка“ во Градски парк. Долгоочекуваниот петчасовен музички фестивал „Crazy Summer Festival“, организиран од страна на истоимената светска компанија за мобилни игри, CrazyLabs, ќе се оддржи утре, (02.07.2022) со почеток во 17 часот. Посетителите на фестивалот …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) „Вселенскиот брод“ на Реал Мадрид од половина милијарда евра

За модернизирање на стадионот „Сантијаго Бернабе“, мадридски Реал издвои 530 милиони евра, средства со кои после завршувањето на реконструкција ќе прерасне во дигитален стадион на иднината. Исто како и сега, капацитетот на стадионот ќе биде 80.000 седишта, меѓутоа комфорот ќе биде издигнат на едно досега невидено ниво. Подвижниот покрив кој …

Прочитајте повеќе »

Крушево: Хуманитарен концерт во Спомен куќата на Тоше

Спомен куќата на Тоше

Утре, среда 29 јуни, во Спомен куќата „Тодор Проески“, во чест на Тоше и неговиот прв концерт, ќе се одржи хуманитарен концерт „Детска насмевка за овој свет“ на кој млади музички таленти ќе интерпретираат негови песни. „29-ти јуни е ден кој е особено значаен за Тоше, посебен ден во неговата …

Прочитајте повеќе »

Македонската премиера на „Мими“ ќе го отвори годинешниот „Синедејс“

Филм МИМИ

Македонската премиера на долгометражниот филм „Мими“ ќе го отвори овогодинешното издание на Фестивалот на Европски Филм „Синедејс“, на 7 јули (четврток) што ќе се одржи на покривот на ГТЦ. Филмот е во сценарио и режија на Даријан Пејовски, а во продукција на Томи Салковски, односно копродукција на Скопје Филм Студио …

Прочитајте повеќе »

ЏК „СЕИШИН“ Прилеп прогласен за најдобар странски клуб на џудо турнирот во Грција

Во организација на ЏК „Ираклис“, денеска во Солун, Грција, се одржа меѓународен турнир во џудо “Матсура Куп” за сениори/ки и ветерани. Прилепскиот џудо клуб „Сеишин“на овој турнир учествуваше со вкупно 4 такмичари, при што освои 4 медали, од кои 3 златни и 1 бронзен. Сениорки: Магдалена Најдоска 1 место Избаела …

Прочитајте повеќе »

Култниот „Лунов Магнус Стрип“ возобновен по скоро 30-годишна пауза

По скоро 30-годишна пауза, српската издавачка куќа „Голконда“ ја возобнови легендарната стрип-едиција „Лунов Магнус Стрип“, која своевремено беше едно од најпопуларните обележја на популарната култура во СФР Југославија. Првото издание на возобновениот „Лунов Магнус Стрип“ (ЛМС) симболично го носи бројот 999. Уредникот на „Голконда“ Бојан Ризниќ во неговиот предговор објаснува дека за …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар ја подготвува претставата „Круг“

Во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ во тек се подготовките на новата претстава „Круг“, по текст од Едвард Олби а во режија на Јован Ристовски. Оригиналното име на текстот е „Дамата од Дебјук“ од Едвард Олби, за кој преводот и драматизацијата ги направи драматурот Лидија Митоска Ѓорѓиевска. Режисерот Ристовски објаснува дека …

Прочитајте повеќе »