Магазин

Вести од светот на модата, спортот, науката, техниката и светот на автомобилите и моторциклите.

Бесплатно демо за платформската игра „Бласфемос“

Бласфемос

На Steam може да се симне бесплатно демо од играта Blasphemous. Станува збор за платформска игра за возрасни која функционира како Souls игра, а естетски наликува на старата добра платформска игра Ghost and Goblins. Имено, копјето на витезот од Ghost and Goblins служи како инспирација за шлемот на главниот лик во Blasphemous познат по …

Прочитајте повеќе »

Порано само читавме онлајн, сега животот го мигрираме онлајн

Вебинар онлајн

Правете бекап на дигиталните податоци, бидејќи ако чувате сè на лаптоп и ако случајно се оштети некој диск, ќе изгубите сè. Лозинките што ги креирате да бидат доволно долги и силни. На Инстаграм не постирајте во живо каде сте, бидејќи со Geospy лесно ќе ве лоцираат. Не одговрајте на мејлови …

Прочитајте повеќе »

Поточиња викендов седум пати ја наполнија Филхармонија

поточиња 2024

Новото издание на детскиот фестивал Поточиња кое се одржа викендов во Македонска Филхармонија привлече огромен интерес и дури седум фестивалски претстави беа потребни за да ги собере сите заинтересирани деца да ги чујат новите детски песни изведени на фестивалот Публиката не само од Скопје, туку и од цела Македонија ја …

Прочитајте повеќе »

В четврток концерт „Светлина“ во Филхармонија

Филхармонија

За првпат во Македонија, Станко Мадиќ ќе го изведе концертот за виолина и оркестар број 1 еден од највлијателните современи живи композитори, Петерис Васкс од Латвија, информираат во Филхармонија Македонската филхармонија денеска го најав концертот „Светлина“, кој ќе се одржи в четврток, на 4 април во 20 часот, а на …

Прочитајте повеќе »

Промоција на винил компилација „Поп култура“, во чест на Мирко Попов

Промоција на винил компилација „Поп култура“, во чест на Мирко Попов

Компилациската плоча содржи песни од млади современи македонски поп артисти и беше еден од последните проекти на кој работеше покојниот Мирко Попов Вечерва ќе се одржи промоција на винил компилацијата „Поп култура“ во едукативниот културен центар „Лабораториум“, во рамките на платформата „Силата ЕУ Младите“. Изданието содржи песни од млади современи …

Прочитајте повеќе »

Од денеска започнува пријавувањето за јубилејното 20 издание на Виз Ер Скопски Маратон

Скопски маратон 2024

На 06.10.2024 со старт 08:00 часот, ќе се одржи 20. јубилејно издание на најпознатата и најмасовна атлетска манифестација во Македонија, Виз Ер Скопски Маратон. Пријавувањето започнува денеска, 28.03.2024 во 9.00 часот и ќе трае до 20.09.2024 до 23:59 часот. Право на учество имаат сите државјани на Република Македонија и странски …

Прочитајте повеќе »

Претставата „Аудиција“ за Светскиот ден на театарот во Прилеп

Претставата „Аудиција“ за Светскиот ден на театарот во Прилеп

Во горчливата комедија се зборува за копнежот по малку подобар живот, кој е можен само подалеку од провинцијата и татковината Со изведбата на претставата „Аудиција“ во режија на Владимир Милчин, прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ утре ќе го одбележи 27 март, Светскиот ден на театарот. Влезниците за претставата се бесплатни и …

Прочитајте повеќе »

Жан Пјер Симеон, добитник на „Златен венец“ за 2024 година

Жан Пјер Симеон, добитник на „Златен венец“ за 2024 година

Добитник на наградата „Златен венец“ за 2024 година, која е главната награда на „Струшките вечери на поезијата“, е истакнатиот француски поет, Жан Пјер Симеон, информираат организаторите на фестивалот. Добитничка на наградата „Мостови на Струга“ за 2024 година која Струшките вечери на поезијата во соработка со УНЕСКО ја доделуваат за најдобра …

Прочитајте повеќе »